baner

Recenzja

Obca we własnym kraju

Karol Sus recenzuje Persepolis
9/10
Obca we własnym kraju
9/10
W maju ubiegłego roku szóstka przyjaciół z Teheranu (trzy kobiety i trzech mężczyzn) zostało aresztowanych za propagowanie niemoralnych zachowań. Kara jest wyjątkowo surowa. Po pół roku więzienia i 91 batów dla każdego. Na szczęście dla skazanych wyrok jest zawieszony na trzy lata. Powód zatrzymania jest jednak tak błahy, że wprawił w osłupienie opinię publiczną na całym niemal świecie. Przyjaciele bowiem nagrali jedynie kolejną z setek wersji popularnego teledysku do utworu „Happy”, w oryginale wykonywanego przez Pharella Williamsa. Na teledysku kobiety nie noszą hidżabów i tańczą wraz z mężczyznami.

Incydent ten może posłużyć za wymowne podsumowanie jednego z najważniejszych komiksów. „Persepolis” Marjane Satrapi, ukazując się w 2000 roku, od razu zostało dostrzeżone jako wyraz buntu i głos pokolenia Irańczyków urodzonych przed rewolucją, a których okres dojrzewania naznaczony był przez nowy, ultrakonserwatywny reżim.

Akcja komiksu rozpoczyna się, gdy Satrapi ma dziesięć lat. Mimo młodego wieku, bohaterka szybko dorasta i staje się nad wyraz świadomą bojowniczką o wolność. Biorąc przykład z rodziców, zaczyna najpierw w tajemnicy przed nimi, chodzić na manifestacje. Przy okazji odkrywa coraz więcej z historii własnej rodziny, obierając sobie za wzór wujka, który za poglądy polityczne spędził w więzieniu kilka lat. Rodzice czternastoletniej już Marjane podejmują ostatecznie trudną decyzję. Tylko w wolnej Europie młoda dziewczyna będzie mogła w pełni się wykształcić i odnaleźć własną drogę w życiu.

Europejska rzeczywistość okazała się jednak dla Satrapi ogromnym rozczarowaniem. Bohaterka nie mogła odnaleźć się wśród zblazowanej i rozpieszczonej młodzieży. Przyzwyczajona do walki o własne prawa, burzliwych dyskusji ideologicznych, a przede wszystkim do widoku strzelających do demonstrantów władz, izoluje się od rówieśników z Europy, których głównym problemem zdaje się być trudność w zdobyciu marihuany.

„Persepolis” to zapis drogi Marjane Satrapi od niedojrzałej dziewczynki, do kobiety świadomej własnego ja. Europa mimo wszystko odcisnęła na bohaterce piętno, które trudno jej było odrzucić pośród rówieśników w Iranie. Znów obca, tym razem we własnym kraju, oddala się coraz bardziej od rodaków. Stąd komiks ten jest nie tylko obrazem pokolenia rewolucji w Iranie, ale także bardzo osobistym rozrachunkiem z własnym życiem. Satrapi niezwykle szczerze opowiada o swoich doświadczeniach i przemyśleniach. Europejski czytelnik musi cały czas pamiętać, że autorka wywodzi się z niezwykle, zwłaszcza jak na standardy europejskie, konserwatywnego środowiska. Nawet pomimo dość liberalnych poglądów jej rodziców.

„Persepolis” to jeden z tych dzieł komiksowych, które zdecydowanie i bez kompleksów wychodzi poza zamknięte środowisko fanów powieści graficznych. Album ten wszedł do kanonu nie tylko komiksów, ale dorobku kultury w ogóle. Wstyd nie znać.

Opublikowano:Persepolis

Persepolis

Scenariusz: Marjane Satrapi
Rysunki: Marjane Satrapi
Wydanie: I zbiorcze
Data wydania: Luty 2015
Seria: Persepolis, Kanon komiksu
Wydawca oryginału: L'Association
Tłumaczenie: Wojciech Nowicki
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 170x260 mm
Stron: 352
Cena: 89,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-281-0287-3
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Obca we własnym kraju Obca we własnym kraju Obca we własnym kraju

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-