Recenzja

Biały królik kontra Czerwony Skorpion

Przemysław Pawełek recenzuje Usagi Yojimbo #28: Czerwony Skorpion
8/10
Biały królik kontra Czerwony Skorpion
8/10
Najnowszy tom przygód Usagiego to kolejny zbiór krótszych form różnej długości, spiętych razem wątkiem tytułowym. Dla osób zawiedzionych albumem "47 roninów" to także dowód, że autor dalej jest w formie. Długouchy samuraj w trakcie swojej wędrówki przeżywa kolejne przygody, poznaje kolejne postaci, a jego ścieżki ciągle krzyżują się z bandą pod wodzą tajemniczego Czerwonego Skorpiona.

Pierwsze z opowiadań to jeden z moich ulubionych wątków w twórczości Stana Sakaiego. Lubię, gdy podróż Usagiego staje się pretekstem do przedstawienia jednego ze zwyczajów feudalnej Japonii, tak jak było to z procesem wyrobu mieczy w "Daisho". Tu przedstawiana jest tradycja związana z wyrobem i symbolicznym znaczeniem japońskich bębnów. Szkoda, że sam ronin nie zostaje odsunięty w tej opowieści bardziej w tło, ale wtedy zabrakłoby odpowiedniej dawki dramatyzmu, którą naznaczone jest pierwsze spotkanie królika z szajką bandytów. Kolejne opowieści to spotkania dawnych znajomych. Lisica Kitsune dalej świetnie sobie radzi, gdzieś poza granicą prawa, tym razem uskuteczniając nowy numer. Usagi ponownie spotyka na trasie także Władcę Sów, postać równie złowrogą co tajemniczą, a jednocześnie niejednoznaczną. Wszystko to prowadzi jednak tylko do najdłuższej historii w tomiku, w której jest miejsce na bandytów, porwanie i szkołę szermierki, której mistrz pobierał nauki od tej samej osoby co Katsuichi, sensei Usagiego.

"Czerwony Skorpion" nie należy do najlepszych albumów o Usagim, ale w przypadku serii tak wysokiej próby trudno traktować to jako negatywny wyznacznik. Brakuje mi w tym tomiku większej ilości dramatyzmu, bardziej zajmującego motywu przewodniego czy mocniejszych akcentów, które prowadziłybo do dalszej ewolucji głównego bohatera. Zamiast tego mamy kolejny, solidnie podany etap wędrówki samuraja. Tylko tyle i aż tyle. Sakai dostarcza te kolejne epizody od niemal trzech dekad, prowadząc swoją sagę na stałym, wysokim poziomie poniżej którego zwykle - także tym razem - nie schodzi. To niebywała sztuka.

Opublikowano:Usagi Yojimbo #28: Czerwony Skorpion

Usagi Yojimbo #28: Czerwony Skorpion

Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Publicystyka: George Takei
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2014
Seria: Usagi Yojimbo
Rok wydania oryginału: 2013
Wydawca oryginału: Dark Horse
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 145 x 205 mm
Stron: 184
Cena: 35,00 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-281-0238-5
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Biały królik kontra Czerwony Skorpion Biały królik kontra Czerwony Skorpion Biały królik kontra Czerwony Skorpion

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-