reklama baner reklama
baner

Recenzja

Obyczajówki z przewrotką

Karol Wiśniewski recenzuje Na dzień przed ślubem
7/10
Obyczajówki z przewrotką
7/10
Narzeczona na dzień przed ślubem, były mąż odwiedzający córeczkę. Zasmuceni bracia opłakujący śmierć koleżanki z klasy. W tym tomiku nie znajdziemy kolejnej odsłony epickiej sagi czy też scen ratowania świata przed zagładą. Znajdziemy za to kilka interesujących nowelek obyczajowych.

Tomik “Na dzień przed ślubem” zawiera pięć nowelek, z czego najdłuższa podzielona jest na dwie części (stąd gdzieniegdzie widnieje informacja, że nowelek jest sześć). Autorką wszystkich jest Hozumi. Jej osoba nic mi nie mówiła, sądziłem jednak, że jestem mangowym laikiem. Okazuje się jednak, że jest to polski debiut autorki, dość nietypowy pod względem formy. Jak widać, nasz rynek mangowy, dawniej nastawiony niemal wyłącznie na publikację (przy)długich seriali, zmienił się znacząco i jest dużo bardziej różnorodny niż kiedyś.

Schemat wszystkich opowieści jest podobny i w formie skłania się ku krótkim dramatom. Mamy dwójkę głównych bohaterów, nieśpieszne rozmowy, sceny codziennego życia i obowiązkowy “twist” na końcu. Wszystkie, oprócz jednej, mają miejsce w Japonii, a w większości z nich pojawia się też pierwiastek nadprzyrodzony, na ogół w dość niewielkim stężeniu. Właściwie to jest wręcz niezauważalny aż do ostatnich stron, gdy karty są wyłożone na stół, a my uśmiechamy się do siebie myśląc: „nigdy bym nie przypuszczał”.

Najlepsze są dwie pierwsze nowelki: “Na dzień przed ślubem” oraz “Ponowne spotkanie z Azusą nr 2”. Trzymają poziom na tyle wysoki, że gdyby cały tomik go utrzymał, to miałbym pewnego kandydata do mojego TOP 10 za rok 2015. Niestety, raz narzuconego tempa nie udało się utrzymać aż do mety. Zaznaczę, że nie jest nigdzie fatalnie ani nawet źle. Czuje jednak się różnicę. Dobrym tego przykładem jest najdłuższa, dwuczęściowa opowieść pt. „Strach na wróble”. Gdyby autorka zawarła całą fabułę w 20-30 stronach, tak jak w pozostałych przypadkach, wyszłoby to jej tylko na dobre. I znalazłoby się miejsce na co najmniej jeszcze jedną opowieść.

„Na dzień przed ślubem” jest ciekawą pozycją nie tylko dla „mangowców”. Mogę ją z czystym sercem polecić miłośnikom interesujących obyczajowych historii. Fabuły są sprawnie napisane i przyzwoicie narysowane, a cena tomiku jest dość niska. Nie powinniśmy zapłacić za niego więcej niż kilkanaście złotych zamiast kilkudziesięciu, które zwykle trzeba wyłożyć na komiksy obyczajowe od nie-mangowych wydawców.

Opublikowano:Na dzień przed ślubem

Na dzień przed ślubem

Scenariusz: Hozumi
Rysunki: Hozumi
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2015
Seria: Jednotomówki Waneko
Tytuł oryginału: Shiki no Zenjitsu
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka, obwoluta
Format: 135 x 195 mm
Cena: 19,99 zł
Wydawnictwo: Waneko
ISBN: 9788364508073
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-