Recenzja

Myszy w potrzasku

Przemysław Pawełek recenzuje Mysia Straż: Jesień 1152 #2
8/10
Myszy w potrzasku
8/10
Pierwszy tom "Mysiej Straży", po wprowadzeniu bohaterów i nakreśleniu zrębu intrygi, dość gwałtowanie się urywał. Chwilę musieliśmy poczekać, ale w końcu dostajemy zamknięcie wydarzeń rozgrywających się w trakcie jesieni 1152.

Petersen konsekwentnie rozwija swój świat literackich odwołań w świecie dzikiej i zabójczej przyrody. W dalszym ciągu miałem silne skojarzenia z muszkieterami Dumasa, którzy swoim męstwem i przebiegłością grają o wysoką stawkę, nadstawiając nie tylko własne karki, ale walcząc o królestwo, które reprezentują. Im bliżej finału, tym bardziej autor podkręca jednak dramatyzm, budząc u mnie skojarzenia z opisaną przez Tolkiena w "Dwóch wieżach" obroną Helmowego Jaru. Z jednej strony stawia intrygi spiskowców omamionych żądzą władzy, z drugiej strony nieugięty i ponadczasowy symbol mysiej potęgi. W samym środku znajdują się oczywiście trzej bohaterowie odziani w płaszcze.

Seria Petersena kupuje mnie na kilku poziomach. To fajna, choć nieskomplikowana opowieść przygodowa w ciekawym świecie, z cyklu tych, które czytałem w młodości, i którą pewnie będę czytał własnym dzieciom. Świat zwierząt jest pięknie narysowany, włącznie z fragmentami mysich kronik, przypominających prostszą wersję księgi z Kells, czyli zabytku iryjskiego piśmiennictwa. W końcu samym bohaterom nie brak charakteru. Te myszy nie są strachliwymi gryzoniami - są waleczne, lojalne i koleżeńskie. To komiks o podstawowych wartościach, których nie można się wypierać w chwilach najcięższej próby. Jedyna wada - ta historia płynie za szybko. Częściowo to wada polskiego wydania, dzielącego oryginalny tom na dwie połowy. Z drugiej strony dokłada się do tego sam Petersen, dzielący plansze na zaledwie dwa czy trzy większe kadry. W efekcie znowu pozostaję z niedosytem i czekam na ciąg dalszy.

Opublikowano:Mysia Straż: Jesień 1152 #2

Mysia Straż: Jesień 1152 #2

Scenariusz: David Petersen
Rysunki: David Petersen
Wydanie: I
Data wydania: Luty 2015
Seria: Mysia Straż
Tytuł oryginału: Mouse Guard: Fall 1152
Rok wydania oryginału: 2006-2007
Wydawca oryginału: Archaia Studios Press
Tłumaczenie: Mateusz Jankowski
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 200x200 mm
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Bum Projekt
ISBN: 978-83-936996-9-8
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Myszy w potrzasku Myszy w potrzasku Myszy w potrzasku

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-