baner

Recenzja

Ponadczasowy Snoopy

Karol Sus recenzuje Fistaszki zebrane 1971-1972
9/10
Ponadczasowy Snoopy
9/10
Nasza Księgarnia, mimo że nie specjalizuje się w komiksie, sukcesywnie dostarcza czytelnikom historii obrazkowych mnóstwo świetnej rozrywki. Wszystko za sprawą jednej tylko serii, cenionej za to na całym świecie. Mowa o “Fistaszkach”, których już jedenasty tom, zbierający paski z lat 1971-1972, trafił na rynek.

Obok fenomenu “Fistaszków” nie da się przejść obojętnie. Praktycznie każdy świadomy odbiorca popkultury, często niemający praktycznie żadnej styczności z komiksem, przynajmniej kojarzy głównych bohaterów serii, z charakterystycznym psem Snoopy'm na czele. Jakby tego było mało, Charles Schultz, autor poczytnych pasków, od lat widnieje w czołówce najlepiej zarabiających, lecz nieżyjących już, twórców. Ranking ten, mimo że wydaje się być co najmniej dziwny, tworzony jest przez prestiżowy magazyn Forbes. W roku 2012 rysownika wyprzedziły tylko takie tuzy jak Elvis Presley, Michael Jackson i Elizabeth Taylor. Mimo że informację taką można potraktować raczej jako zabawną ciekawostkę, świadczy ona jednak o ogromnej popularności bohaterów Schultza.

Zresztą “Fistaszki” mogą służyć za kolejny z wielu przykładów, gdzie marketing wyszedł o wiele dalej niż pierwotne dzieło i zamysł autora. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku Garfielda, Asteriksa czy licznych bohaterów amerykańskich serii superbohaterskich, powoli zaciera się granica pomiędzy komiksem a zwykłym konsumenckim produktem. Nowe rzesze odbiorców filmów i kreskówek, kolekcjonerów gadżetów czy zwykłych dzieci i nastolatków noszących torby i koszulki z podobiznami ulubionych bohaterów zapomina o ich genezie. Ile dziewcząt z Peppermint Patty na torebce czytało choć jeden pasek komiksowy z jej udziałem?

Nie zmienia to jednak faktu, że komiksy takie jak “Fistaszki” powinny być wciąż dostępne w obiegu. Bo komiks ten to nie jedynie tandetne gadżeciarstwo, ale przede wszystkim ponadczasowe historie okraszone genialnym i niejednokrotnie czarnym humorem. Niniejszy tom dzieli od czasów nam współczesnych ponad czterdzieści lat. Mimo to ani razu podczas lektury nie odniosłem wrażenia, że bohaterowie nie przystają do naszych czasów. Bez żadnego uszczerbku dla gagów i problemów, jakie napotykają Charliego, Patty, czy Snoopy'ego, można by przenieść bohaterów do roku 2015 i gwarantuję, że nikt nie zauważyłby żadnej zmiany. Jakie dzieło może się czymś takim poszczycić?

Lektura komiksowych pasków Charlesa Schultza daje mnóstwo czystej i niczym nieskrępowanej rozrywki. Jednocześnie autor porusza liczne kwestie, dotykając problemów współczesnego świata. Każdy z bohaterów jest na swój sposób zagubiony i ułomny. Dzieląc się swymi problemami z czytelnikiem, próbują odnaleźć się w środowisku, w którym przyszło im żyć.

Opublikowano:



Fistaszki zebrane 1971-1972

Fistaszki zebrane 1971-1972

Scenariusz: Charles M. Schulz
Rysunki: Charles M. Schulz
Publicystyka: Wojciech Mann
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2014
Seria: Fistaszki zebrane
Tytuł oryginału: The Complete Peanuts: 1971 to 1972
Tłumaczenie: Michał Rusinek
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 215 x 165mm
Stron: 344
Cena: 64,90 zł
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
ISBN: 9788310125378
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Ponadczasowy Snoopy Ponadczasowy Snoopy Ponadczasowy Snoopy

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-