baner

Recenzja

Ocean w ogniu

Przemysław Pawełek recenzuje Blue Heaven #3
7/10
Ocean w ogniu
7/10
Wilk został zaproszony przez owce, by dotrzymał im towarzystwa, i zastanawia się, z której strony stada zacząć ucztę. Tak można by podsumować pierwszy tom serii "Blue Heaven". Na pokład ogromnego statku trafia niebezpieczny psychopata i wystarczy chwila nieuwagi, by wmieszał się w tłum. Pomiędzy niemal dwoma tysiącami osób znajduje się jednostka, która powoli zaczyna zmniejszać liczebność załogi i pasażerów.

Takahashi systematycznie podkręca napięcie. Jeden łaknący krwi psychopata na pokładzie to było by zbyt mało. Płynąca statkiem rodzina europejskich milionerów okazuje się być jeszcze bardziej zdegenerowana od niego, a deformacje fizyczne głowy rodu to zaledwie nikłe odbicie tego, jak wypaczone jest jego wnętrze. Rozpoczyna się dziwny pojedynek - dla jednych to walka o przetrwanie, dla innych wyścig z czasem, a dla jeszcze innych po prostu zabawa, przy czym żadnej ze stron nie brak pomysłu i wyrachowania. Służby ochrony statku są w obliczu kolejnych pomysłów zwyrodnialców niemalże bezbronne i skazane na porażkę, chyba że wplączą się we współpracę z którąś ze stron. Czy wystarczy to jednak, by uratować setki pasażerów od śmierci?

Cykl Takahashiego ma pewną dramaturgię - zaczyna się do tajemnicy, potem pada pierwszy trup, a im bliżej końca, tym więcej zgonów. Brak tu jednak niestety suspensu i mocniejszych zwrotów akcji, autor skupił się na stopniowaniu napięcia i do finału wychodzi mu to całkiem nieźle. Niestety w zakończeniu wkracza momentami łzawy dramatyzm, pojawia się parę górnolotnych zdań, mających sugerować, że chaos, który ogarnia statek, jest metaforą kuli ziemskiej i psychicznego stanu ogółu ludzkości, co nieco osłabia efekt szorstkiej i mocnej fabuły. Muszę jednak przyznać, że całość wchłonąłem z ciekawością, nie robiąc sobie przerw pomiędzy tomami, bo chciałem jak najszybciej dotrzeć do momentu kulminacji. Ta przychodzi nieco za szybko - druga połowa trzeciego tomu to krótsza forma, która po pewnym ociosaniu spokojnie mogłaby się bronić jako jedno opowiadań z Miasta Grzechu. Takahashiemu jednak daleko do poziomu Millera z czasów jego najlepszej kondycji. Mimo to mogę polecić "Blue Heaven" osobom, które mają ochotę na krótką, niezobowiązującą serię o sensacyjnym charakterze. Uczucie, które pojawiło mi się w trakcie lektury, że to świetny materiał na mocny i spektakularny film, nie opuszczało mnie aż do końca.

Opublikowano:Blue Heaven #3

Blue Heaven #3

Scenariusz: Tsutomu Takahashi
Rysunki: Tsutomu Takahashi
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2014
Seria: Blue Heaven
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: A5
Stron: 200
Cena: 25,20 zł
Wydawnictwo: JPF
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-