Nowe Teksty

Coś się kończy, coś się zaczyna
Tymoteusz Wronka o "Łasuch #03"
Danie w sosie słodko-gorzkim
Wronka o "Chew #12: Czarna polewka"
Pewnego razu w kinie
Pawełek o filmie "Pewnego razu... w Hollywood"
Spalone kurczaki
Chmielewski o 7. edycji Złotych Kurczaków
Wciąż niezwyciężony
Sławinski i "Invincible" #05-06

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Recenzja

Zburzony mit rycerza

Karol Sus recenzuje Wieże Bois-Maury #07: William
9/10
Zburzony mit rycerza
9/10
Po wizji odczytanej jako znak rycerz Aymar wyrusza z krucjatą do Ziemi Świętej. Towarzyszy mu młody William, syn przyjaciela. Bohater obiecuje mieć na oko młodzieńca. Nagła choroba, która dopada rycerza jeszcze w Europie, sprawia, że drogi Aymara i Williama się rozchodzą. Czy ich ścieżki jeszcze się skrzyżują i czy będzie to powodem do radości?

Po ukłonie w stronę Thorgala w tomie szóstym Hermann na szczęście wraca do konwencji, w której czuje się najlepiej. I jest to powrót w mistrzowskim stylu. Wprawdzie poprzednia część nie była złym komiksem, ale w mojej ocenie i tak najsłabszym spośród dotychczas wydanych. Świat "Wież Bois-Maury" doskonale broni się sam, stąd też ze zdziwieniem przyjąłem aż tak duży zwrot w stronę baśniowego klimatu rodem z przygód Gwiezdnego Dziecka (może nie był to typowy album w stylu "Thorgala", ale w porównaniu do poprzednich części "Wież Bois-Maury" dość spory przeskok). "William" to jednak dobrze znany czytelnikom serii klimat odartego z romantyzmu średniowiecza, gdzie zamiast błędnego rycerza, częściej na gościńcu spotkać można zwykłych rzezimieszków. A jeszcze częściej rycerzy, okazujących się być zwykłymi rzezimieszkami.

Autor serii komiksów o przygodach rycerza Aymara de Bois-Maury umiejętnie wplata w historie prób odzyskania dziedzictwa także treści uniwersalne. Dzięki temu komiks nabiera zupełnie nowego, pełniejszego wymiaru, jako dzieło ponadczasowe. Stąd też trudno mówić w przypadku komiksu Hermanna o zestarzeniu się serii. Zwłaszcza jeśli porówna się tomy wydane na przełomie lat 80. i 90. z pierwszym z roku 1982 albumem. Tym razem autor ukazuje problem wykluczenia jednostki uznanej za odmienną oraz działania instynktu stadnego, każącego podporządkować się woli większości w obawie przed reakcją reszty grupy. Po raz kolejny czytelnik ma okazję przekonać się, że także i główny bohater nie był pozbawiony wad.

Kolejny tom serii "Wieże Bois-Maury" potwierdza tylko to, co czytelnicy i krytycy powtarzają od niemal początku ukazywania się tej serii na polskim rynku. Z każdym kolejnym albumem odbiorca dostaje coraz to lepszą i dojrzalszą historię, co jest o tyle trudne, że już pierwszy tom podniósł poprzeczkę naprawdę wysoko. Historia powoli zbliża się do wielkiego finału. Czy Aymar odzyska należące do niego ziemie? Biorąc pod uwagę jak przewrotnie Hermann konstruuje fabułę, wcale nie musi to być takie oczywiste.

Opublikowano:Wieże Bois-Maury #07: William

Wieże Bois-Maury #07: William

Scenariusz: Hermann
Rysunki: Hermann
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2014
Seria: Wieże Bois-Maury
Tytuł oryginału: Les Tours de Bois-Maury.
Rok wydania oryginału: 1989
Wydawca oryginału: Glénat
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 225 x 295 mm
Stron: 48
Cena: 38,00 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 978-83-64638-07-7
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Zburzony mit rycerza Zburzony mit rycerza Zburzony mit rycerza

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-