baner

Recenzja

Nie bądź beksą, mówi Żaba

Maciej Gierszewski recenzuje Wszystko będzie dobrze
6/10
Nie bądź beksą, mówi Żaba
6/10
Komiks Misiaka noszący tytuł „Wszystko będzie dobrze” zdobył drugie miejsce (ex aequo z propozycją „Rysiek i Królik”) w konkursie im. Janusza Christy na komiks dla dzieci zorganizowanym przez wydawnictwo Egmont.

Główną bohaterką jest dziesięcioletnia dziewczynka, którą poznajemy na sali sądowej, podczas rozwodu rodziców. Po tym dramatycznym zdarzeniu ona z mamą wraca do domu, oglądają w telewizji program przyrodniczy o zwierzętach głębinowych, a następnie jedzą kolację. Podczas posiłku mamie nie udaje się zapanować nad emocjami i krzyczy: „Daj mi spokój! Dajcie mi wszyscy święty spokój!!!”. Po tym zdarzeniu nasza bohaterka idzie do swego pokoju, kładzie się na łóżku. Przytłoczona falą bezsilności zaczyna płakać. I wówczas, nagle, z szafy wyskakuje wielkooka, długonoga żaba – najprawdopodobniej Chwytnica kolorowa – która wyzywa dziewczynkę od beks i wskakuje z powrotem do szafy. Zaciekawiona wstaje z łóżka i podąża za małym płazem. Wewnątrz szafy nie wiszą jednak zimowe płaszcze, a rozpościera się amazoński las deszczowy.

Gadająca żaba, która ma ironiczne poczucie humoru, chce pomóc zagubionej dziewczynce. Proponuje wyprawę do śpiących policjantów, pełniących w opowieści rolę wyroczni, którzy mogą pomóc jej odnaleźć się w, jakże nowej, sytuacji. Bezpośrednio – w amazońskiej dżungli. Metaforycznie – w aktualnej sytuacji życiowej. Dlatego wyruszają, przemierzają dziki i pełen niebezpieczeństw las, płyną łódką na drugi brzeg, potem góry, gorące źródła i mgła, jaskinie i tunele. Aż docierają na szczyt, gdzie pod drzewem śpi dwóch panów. Rozmowa z nimi ma przywrócić bezimiennej dziewczynce nadzieję i pewność siebie.

Myślę, że z racji tego, że komiks adresowany jest dla trochę starszego odbiorcy, mógł zostać wydany w innym formacie, może w zeszytowym B5. Podoba mi się ręczna robota – całość wykonano za pomocą pędzelka i farby akwarelowej w kolorze sepii. Misiak nie pokolorował plansz. Niestety dobrego słowa nie mogę powiedzieć o przedniej okładce, tylna jest dużo bardziej interesująca.

Oficjalna premiera tego (jak i pozostałych czterech albumów laureatów) miała miejsce w Łodzi, podczas 25 MFKiG. Wspominam o tym fakcie nieprzypadkowo, ponieważ na spotkaniu promocyjnym Tomasz Kołodziejczak przedstawiając „Wszystko…” mówił, że propozycja przesłana przez Januarego Misiaka była najbardziej spójną całością, która liczyła sobie kilka plansz. Dlatego rozbudowanie, sztuczne rozdmuchanie pierwotnej historii do 42 plansz naraziło album na mielizny, plansze-zapychacze i podwójną pointę. Spotkanie śpiących policjantów i rozmowa z nimi to byłoby dobre zakończenie albumu. Jednakże finał, który pewnie został wymuszony przez wydawcę, jest całkowicie chybiony, zupełnie zbędny – przesłodzony i odrealniony.

To nie jest komiks dla najmłodszych czytelników. Główna bohaterka ma 10 lat, więc pewnie dla jej rówieśników lub dla tych trochę starszych. Dobrze, że wśród oferty Egmontu znajduje się także komiks dla młodszej młodzieży. Kołodziejczak przekonywał w Łodzi, że przyszłym roku możemy spodziewać się kolejnej historii Misiaka. Jestem bardzo ciekaw.

Opublikowano:Wszystko będzie dobrze

Wszystko będzie dobrze

Scenariusz: January Misiak
Rysunki: January Misiak
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2014
Seria: Konkurs im. Janusza Christy
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 215x290 mm
Stron: 48
Cena: 24,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Nie bądź beksą, mówi Żaba Nie bądź beksą, mówi Żaba Nie bądź beksą, mówi Żaba

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-