baner

Recenzja

Romeo i Julia w kosmosie

Karol Sus recenzuje Saga #01
7/10
Romeo i Julia w kosmosie
7/10
Pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka są dla świeżo upieczonych rodziców naprawdę ciężkie. Trzeba odnaleźć się w zupełnie nowej sytuacji, zadbać o bezbronną istotę całkowicie zależną od innych. Nieprzespane noce, pierwsze kolki i totalny mętlik w głowie wcale nie pomagają. A co dopiero, gdy dziecko jest owocem miłości dwóch przedstawicieli gatunków pałających do siebie bezgraniczną nienawiścią. Jeśli tego mało, poszukiwane przez władze obu ras. I to wcale nie w pokojowych zamiarach. W takiej sytuacji czytelnik zastaje głównych bohaterów serii "Saga" autorstwa Briana K. Vaughana (scenariusz) i Fiony Staples (rysunki).

Marko i Alana pochodzą z dwóch zwaśnionych ras toczących ze sobą permanentną wojnę. Oboje jednak, pacyfiści z natury, wybrali odmienna drogę. Sprowadzili na siebie tym samym ogromne kłopoty. Żadna z ras nie może sobie pozwolić, aby wiadomość o ich romansie dotarła do opinii publicznej. Wojenna propaganda wymaga ciągłego podsycania nienawiści pomiędzy wrogami. Nic nieznacząca dwójka dezerterów staje się w mgnieniu oka celem numer jeden wywiadów obu ras. Tropem pary rusza książę znudzony wojną oraz chciwi łowcy głów.

„Saga” ma na koncie wiele poważnych i prestiżowych nagród, w tym aż sześć Nagród Eisnera (po trzy w 2013 i 2014 roku) oraz tyle samo nagród Harveya. Trudno przejść obojętnie obok tak docenianego przez krytykę komiksu. Rzeczywiście Vaughan stworzył intrygujący świat z iście epickim rozmachem. Połączenie najnowszej technologii z magią wprawdzie nie jest specjalnie oryginalne, ale trzeba przyznać, że scenarzysta potrafił wykrzesać z tego oklepanego, zdawałoby się, motywu sporo świeżych pomysłów. Walka wywiadów, zaskakująca technologia, niezwykłe rasy, zaklęcia wymagające dziwnych komponentów czy wreszcie podróże międzygwiezdne drzewopodobnymi statkami to tylko niektóre z pomysłów zrodzonych w głowie Vaughana.

Całości dopełniają niezwykłe prace Fiony Staples. Początkowo trudno mi było przywyknąć do dość nietypowego stylu artystki (i zdaje się, że nie jestem odosobniony w tej opinii), zwłaszcza, że komiksy science-fiction przyzwyczaiły mnie do nieco odmiennej kreski (bardziej szczegółowej, szczególnie skupiającej się na detalach technicznych uzbrojenia czy pojazdów). Staples poszła zupełnie inną drogą, nie dbając zbytnio o tła czy szczegóły nowinek techniki ukazanych w komiksie. Artystka skupia się za to na emocjach bohaterów. Daje się łatwo zauważyć, że założeniem autorów nie było stworzenie kolejne serii umieszczonej w standardowej konwencji sci-fi. To jedynie rekwizyty. Prawdziwa akcja rozgrywa się na płaszczyźnie emocji i przeżyć poszczególnych bohaterów, co artystce udało się doskonale ukazać.

Pierwszy tom serii, zbierający sześć zeszytów, traktować należy jednak jako wprowadzenie do intrygującego świata „Sagi”. Owszem, dzieje się sporo już od pierwszych stron, ale to chyba dla mnie wciąż za mało, żeby od razu okrzyknąć „Sagę” komiksem genialnym. Choć z całą pewnością seria ma na to zadatki.

Opublikowano:Saga #01

Saga #01

Scenariusz: Brian K. Vaughan
Rysunki: Fiona Staples
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2014
Seria: Saga
Tytuł oryginału: Saga vol. 1
Wydawca oryginału: Image Comics
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Stron: 168
Cena: 59,00 zł
Wydawnictwo: Mucha Comics
ISBN: 978-83-61319-44-3
Album zawiera materiał opublikowany pierwotnie na łamach Saga #1-6.
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Romeo i Julia w kosmosie Romeo i Julia w kosmosie Romeo i Julia w kosmosie

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-