baner

Recenzja

W poszukiwaniu Ptaka Czasu #6: Księga Bogów

Maciej Gierszewski recenzuje W poszukiwaniu Ptaka Czasu #6: Księga Bogów
7/10
W poszukiwaniu Ptaka Czasu #6: Księga Bogów
7/10
Jestem przekonany o słuszności decyzji Egmont Polska polegającej na tym, aby przed planowaną na grudzień bieżącego roku publikacją albumu „Rycerz Bragon”, który jest 4 (i ostatnią) częścią prequela „W poszukiwaniu Ptaka Czasu”, wznowić wszystkie trzy poprzednie części. Plan wydawniczy zakłada, aby całość ukazała się w ciągu jednego roku i jest on skrzętnie realizowany. W kwietniu do księgarń trafił „Przyjaciel Javin", w ubiegłym miesiącu „Księga bogów”, a we wrześniu ma być „Droga Łowcy”. Takie podejście jest o tyle słuszne, że wielu potencjalnych czytelników tej, skądinąd bardzo dobrej, serii nie miało okazji się z nią zapoznać. Sam w swoich zbiorach, do kwietnia, posiadałem jedynie „Drogę Łowcy” i przez lata czatowałem na jakąś atrakcyjną ofertę na allegro.

Akcja recenzowanego komiksu rozpoczyna się w Marchii Tysiąca Zieleni, podczas pogrzebu pierworodnego syna księcia władającego krainą. W ceremonii uczestniczy cała świta z zaprzyjaźnionej Marchii Pienistych Zasłon, wraz z głównymi bohaterami cyklu – księżniczką Marą i Bragonem. Wieczorem w komnatach księcia, podczas narady okazuje się, że do śmierci syna doprowadził zamachowiec, który miał wytatuowany na piersiach symbol przynależności do Zakonu Znaku. Po powrocie do swego królestwa ojciec Mary doznaje olśnienia: rozumie, że to nie on, a jego córka, był celem ataku, który miał miejsce w czasie święta chityniaków (wspomniane wydarzenie zostało przedstawione w poprzedniej części).

Serial „W poszukiwaniu...” to rasowe fantasy i to w najlepszym wydaniu, bo przygodowym. Dlatego obok fantastycznych stworzeń, obcych ras, osobliwej flory, mamy także poszukiwanie magicznego artefaktu (tytułowa Księga Bogów) oraz trudności, które piętrzą się przed bohaterami pragnącymi ze wszystkich sił zrealizować zadanie. Każde z nich chce wypełnić swoją misję…

Najpierw w podróż wyrusza Bragon. Podążając za swoim marzeniami, wyrusza na poszukiwanie Łowcy, aby ten go uczył i szkolił. Dociera do krainy Vaguamare, tam za namową starego znajomego, którego mieliśmy okazję poznać w poprzednim albumie, zostaje gladiatorem, licząc, że sława wyprzedzi jego kroki. W czasie, gdy on dobrze się bawi (i gnuśnieje) ojciec Mary powierza jej, wspomnianą powyżej ważną, misje odnalezienia Księgi. Dla kogo i dlaczego jest ona tak ważna, tego nie będę zdradzał. Nie zdradzę także, czy doszło do powtórnego spotkania księżniczki i Bragona. Scenarzyści wprowadzili do albumu kilka zupełnie nowych postaci, ale również upomnieli się o bohaterów znanych z poprzedniej serii, która w Polsce zwana jest „Pelissa” – od imienia głównej bohaterki. Dlatego w „Księdze Bogów” wiele się dzieje, akcja jest wartka, ale mam wrażenie, że narracja się rwie. Przebiega skokami, zrywami – nie czytało mi się płynnie. Najbardziej wyrazistymi postaciami są Bragon i Mara, ich wzajemne relacje aż kipią od emocji.

Drugi serial „W poszukiwaniu…” rysowany był przez trzy różne osoby. „Przyjaciela Javina” ilustrował Lidwine (właśc. Dominique Legeard) i bardzo dobrze wywiązał się z tego zadania. Natomiast omawiany album wziął na warsztat Mohamed Aouamri (znany w naszym kraju z ilustracji do serii „Saga Valty”). Obaj panowie naśladują styl Régisa Loisela – twórcy pierwszej serii – który nie pozostawił im wolnej ręki, przygotowując im storyboardy, więc oni nie mieli za dużej okazji się wykazać. Jeśli miałbym wskazać jakieś różnice, to Aouamri mniej uwagi poświęca szczegółom tła, natomiast sceny walki są narysowane z dużo większą dynamiką. Bez cienia wątpliwości, wizualnie album przedstawia się bardzo dobrze.

Niecierpliwie wyczekuję kolejnych albumów!

Opublikowano:W poszukiwaniu Ptaka Czasu #6: Księga Bogów

W poszukiwaniu Ptaka Czasu #6: Księga Bogów

Scenariusz: Serge Le Tendre, Regis Loisel
Rysunki: Regis Loisel, Mohamed Aouamri
Kolor: Francois Lapierre
Wydanie: II
Data wydania: Czerwiec 2014
Seria: W poszukiwaniu Ptaka Czasu
Tytuł oryginału: Le grimoire des dieux
Rok wydania oryginału: 2007
Wydawca oryginału: Dargaud
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Druk: kolor, offset
Oprawa: miękka
Format: 21,5x29 cm
Stron: 68
Cena: 29,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-281-0223-1
WASZA OCENA
7.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-