Nowe Teksty

W duchu Lema
Wronka o "Niezwyciężonym"
Okładka miesiąca: marzec 2020
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Zabawa w kotka i myszkę
Wronka o "Bug #02"
Czarownica w kalkach
Pawełek o filmie "Czarownica 2"
Space control to major Roy
Pawełek o filmie "Ad Astra"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Recenzja

Severed. Pożeracz marzeń

Jan Sławiński recenzuje Severed. Pożeracz marzeń
5/10
Severed. Pożeracz marzeń
5/10
Początek XX wieku, młody chłopak przemierza amerykańskie bezdroża, grając na skrzypcach. Nie interesują go pieniądze, którymi jest hojnie obsypywany przez słuchaczy, ma tylko jeden cel: chce znaleźć ojca. Zwiedzając wielkie miasta, poznaje głównie wielu złych ludzi, znajdzie też przyjaciela. Musi się mieć na baczności, gdyż jego małomiasteczkowa naiwność zostanie wystawiona na próbę. Po kraju grasuje bowiem prawdziwy potwór mający wiele masek.

Za scenariusz „Severed – pożeracza marzeń” odpowiada doskonale znany Scott Snyder. Wydawać by się mogło, że Amerykanin ma pisanie horrorów opanowane do mistrzostwa. Niestety autora „Amerykańskiego Wampira” i najnowszych przygód Mrocznego Rycerza (gdzie wątki grozy są doskonale wplatane w detektywistyczną fabułę) w siedmioczęściowej miniserii pisanej dla Image trudno odnaleźć. Może to wina współscenarzysty – Scotta Tufta – że „Severed” to rozciągnięta, nudnawa i mało oryginalna opowieść usnuta kilkoma kretyńskimi dialogami. Ani straszy, ani bawi. Nie wywołuje niepokoju ani obrzydzenia, bohaterowie są nam obojętni, a sam potwór jest do bólu ograny – ot, kolejna prastara i głodna istota. Całość ratuje klimat XX-wiecznej Ameryki – osnutych kurzem dróg, kolorowych miast i szalonej pogoni za marzeniami.

Atilla Futaki zajął się stroną graficzną albumu. Jego miękkie rysunki wsparte pastelowymi kolorami tylko potęgują świetnie budowany klimat. Na największą uwagę zasługuje jednak kadrowanie, jakie stosuje Węgier. Krótko mówiąc: jest nietuzinkowe, doskonale uzupełnia narrację i fabularne niuanse. Historię czyta się lepiej dzięki efektownym splashpage'om i skośnym kadrom, w których ramę zastępuje rozbryzg krwi i które dzielą postacie, dosłownie traktując ich dwulicowość. Pod tym względem „Severed” wypada naprawdę oryginalnie.

Niestety to banalna historia mieszająca wątki obyczajowe z klasyczną opowieścią grozy. Może byłoby lepiej, gdyby Snyder i Tuft zostali przy historii inicjacyjnej, tęsknotą za minioną epoką, a wątki o pożeraczu marzeń wykorzystali gdzie indziej. Komiks byłby o wiele ciekawszy, gdyby podtytuł można było traktować mniej dosłownie.

Opublikowano:Severed. Pożeracz marzeń

Severed. Pożeracz marzeń

Scenariusz: Scott Snyder, Scott Tuft
Rysunki: Attila Futaki
Kolor: Attila Futaki
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2014
Tytuł oryginału: Severed #1-7
Wydawca oryginału: Image Comics
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Stron: 192
Cena: 69,00 zł
Wydawnictwo: Mucha Comics
ISBN: 978-83-61319-40-5
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Severed. Pożeracz marzeń Severed. Pożeracz marzeń Severed. Pożeracz marzeń

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-