reklama baner reklama

Nowe Teksty

Kosmiczne początki Toma Kinga
Sławinski o "Omega Men. To już koniec"
Wysyp Venomów
Panic o "Amazing Spider-Man. Globalna sieć #08: Venom Inc."
Mighty Mike
Kleszcz o "Uniwersum DC według Mike`a Mignoli"
Brzydki i słaby
Kleszcz o "Superman. Action Comics #03: Polowanie na Lewiatana"
Okładka miesiąca: październik 2020
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca

Zapowiedzi

Reklama baner Reklama

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

Recenzja

Pasterz

Karol Sus recenzuje Pasterz
7/10
Pasterz
7/10
Myślenie o Finlandii sprawia, że przed oczyma od razu staje bezkresna, pokryta śniegiem pustka, olbrzymie połacie lasów z rozsianymi gdzieniegdzie niewielkimi miasteczkami. W miasteczkach tych obowiązkowy bar i prywatna sauna w każdym domu, gdzie w każdą chwilę wolną od pracy wódka leje się litrami. Oczywiście jak to bywa ze stereotypami i w tym zawarte jest sporo fałszu, ale i odrobina prawdy.

Najnowsza publikacja Centrali „Pasterz”, której autorką jest Anna Sailamaa, prowadzi czytelnika właśnie do takiego zwyczajnego fińskiego miasteczka, gdzieś na pustkowiu zapomnianym przez Boga. Akcja komiksu rozgrywa się w ciągu dwudziestu czterech godzin i oscyluje wokół młodego mężczyzny zatrudnionego w miejscowej piekarni. Punktem skupiającym uwagę odbiorcy jest martwy łabędź znaleziony przez głównego bohatera w drodze do pracy. Na marginesie należy zwrócić uwagę, że ptak ten jest jednym z symboli Finlandii, objętym całkowitą ochroną gatunkową i cudem ocalonym od wyginięcia. Informacja ta jest niezbędna do pełnego zrozumienia historii, gdyż występujący w niej ptak jest postacią symboliczną.

Komiks fińskiej autorki jest bowiem tak naprawdę gorzką opowieścią o przemijaniu i marazmie północnej prowincji. Brak perspektyw, bieda i codzienna monotonia sprawiły, że z przedstawionego w komiksie miasteczka uciekł już każdy, kto tylko zdołał się z niego wyrwać. Ocalała resztka mieszkańców, odstawiona na bocznicę, marzy wciąż w pijackim zwidzie o dawnych czasach dobrobytu.

Dużym atutem opisywanego albumu są magnetyczne rysunki Anny Sailamaa. Minimalistyczna kreska, bez żadnego cieniowania wypada bardzo sugestywnie, zwłaszcza w przedstawieniach surowej, fińskiej przyrody. Jednocześnie brzydkie, wręcz odpychające ludzkie postacie mocno kontrastują z pięknem natury. Kolejny plus za ciekawe kadrowanie, bardzo często skupiające się na szczegółach (zwłaszcza na przedstawianiu dłoni głównego bohatera). Żonglowanie planami od szczegółu do ogółu daje bardzo ciekawy wynik, sprawiając, że album fińskiej artystki na pewno zagości w pamięci czytelnika na dłużej.

Centrala po raz kolejny już udowadnia, że komiks europejski nie kończy się jedynie na frankofońskich seriach, a artyści z, nieraz odległych (i nie koniecznie mam tu na myśli jedynie odległości dające się wyrazić w kilometrach) krajów, mają bardzo ciekawe spojrzenie na sztukę komiksową. Tym bardziej dziękować trzeba poznańskiemu wydawnictwu i chwalić za odwagę sięgnięcia po niszowy autorski komiks naszych bliższych i dalszych sąsiadów.

Opublikowano:Pasterz

Pasterz

Scenariusz: Anna Sailamaa
Rysunki: Anna Sailamaa
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2013
Tłumaczenie: Joanna Elantkowska
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Stron: 88
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Centrala
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Pasterz Pasterz Pasterz

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-