reklama baner reklama

Nowe Teksty

Wysyp Venomów
Panic o "Amazing Spider-Man. Globalna sieć #08: Venom Inc."
Mighty Mike
Kleszcz o "Uniwersum DC według Mike`a Mignoli"
Brzydki i słaby
Kleszcz o "Superman. Action Comics #03: Polowanie na Lewiatana"
Okładka miesiąca: październik 2020
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Piękny finał dobrej serii
Sławiński o "Czarny Młot #04: Era Zagłady. Część 2"

Zapowiedzi

Reklama baner Reklama

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

Recenzja

7 miliardów igieł #1

Karol Sus recenzuje 7 miliardów igieł #1
„7 miliardów igieł” Nobuaki Tadano jest kolejną propozycją przygotowaną przez wydawnictwo JPF z cyklu Mega Manga. Tym razem, po horrorach („Uzumaki” i „Gyo”) i klasyce shoujo („Klan Poe”), czytelnikowi sprezentowano mangę science fiction. Pierwszy tom (z dwóch zapowiedzianych) zawiera dwie, powiązane ze sobą nowelki.

Manga opowiada historię zwyczajnej na pozór, choć może nieco zbyt wyobcowanej, nastolatki. Trauma z dzieciństwa sprawia, że Hikaru Takabe zamyka się na otaczający ją świat, odgradzając się od niego wielkimi słuchawkami, które stale nosi na uszach. Bohaterka unika kontaktu z rówieśnikami, coraz bardziej tracąc kontakt z rzeczywistym światem na rzecz własnego, szczelnie zamkniętego przed intruzami. Jej dotychczasowe życie ulega całkowitej zmianie podczas wycieczki szkolnej. W jednej chwili Hikaru podziwia spadającą gwiazdę, aby w następnej obudzić się w klasie i ku swemu zdumieniu dowiedzieć się, że nie żyje. W dodatku oznajmia jej to dziwny głos w jej głowie, utrzymujący, że jest pozaziemską formą istnienia, tropiącą od wieków mordercze stworzenie zwane Maelstrom. Stwór ten dąży do zagłady każdego świata, na który przybędzie. Niebezpieczeństwo zagraża Ziemi, a jej ocalenie znajduje się w rękach nastolatki, która, pomimo że nienawidzi ludzi, musi nawiązać kontakt z rówieśnikami w celu wytropienia krwiożerczego kosmity. Czy dziewczyna przełamie swoją nieśmiałość i niechęć kontaktu z innymi? A przede wszystkim, czy będzie jej zależało na uratowaniu świata, ze strony którego nie spotkało jej nic dobrego?

Rysunki Nobuaki Tadano wzbudzają we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony są bardzo obfite w szczegóły, poszczególne kadry potrafią zachwycić pięknem, zwłaszcza tła i ujęcia otoczenia, w którym dzieję się akcja. Z drugiej strony czasem zdarzają się zgrzyty, takie jak chociażby dziwne przedstawienie twarzy postaci, ze szczególnym uwzględnieniem ust. Najlepszym przykładem ilustrującym ten rysunkowy dysonans może być okładka, na pierwszy rzut oka bardzo ładna, stonowana, ale zapadająca w pamięci. Po uważnym przyjrzeniu się jednak można zacząć się zastanawiać, czy aby ułożenie dłoni bohaterki jest możliwe z anatomicznego punktu widzenia…

„7 miliardów igieł” potwierdza, że na cykl Mega Manga składają się tytuły nieprzypadkowe, skrupulatnie dobrane. Autor, pomimo stworzenia historii science fiction, nie próbuje na siłę wciskać stad cyborgów czy ufoludków. Stawiając raczej na ciekawie poprowadzonych bohaterów, pozwala czytelnikowi zagłębić się w dziwaczny świat młodej dziewczyny stroniącej od rówieśników. Atak pozaziemskiej istoty na Ziemię jest jedynie pretekstem do przedstawienia zmian zachodzących w bohaterce. Dzięki temu manga nabiera wyrazistości, zapewniając doskonałą rozrywkę fanom japońskiej kreski.

Opublikowano:7 miliardów igieł #1

7 miliardów igieł #1

Scenariusz: Nobuaki Tadano
Rysunki: Nobuaki Tadano
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2013
Seria: 7 miliardów igieł, Mega Manga
Druk: czarno-biały + kolor (10 stron)
Oprawa: miękka
Format: A5
Stron: 400
Cena: 44,99 zł
Wydawnictwo: JPF
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-