baner

Recenzja

Opowieść panny młodej #01

Paweł Panic recenzuje Opowieść panny młodej #01
Nieco w cieniu innych komiksowych premier pojawiła się na rynku bardzo interesująca manga. I mimo że to dopiero pierwszy tom dłuższej sagi, to jego lektura wystarczy, aby uznać dzieło Kaoru Mori za jedną z ważniejszych tegorocznych nowych serii.

„Opowieść panny młodej”, to, jak wskazuje sam tytuł, historia kobiety, która właśnie wstąpiła w związek małżeński. Sugerując się tylko tytułem, można mieć obawy, że historia będzie komedią romantyczną, a w najlepszym razie prostą obyczajówką. Wystarczy jednak zerknąć na okładkę, aby zmienić podejście do omawianego albumu. Uśmiechnięta dziewczyna w stroju ludowym i pasmo gór za jej plecami budzą w potencjalnym czytelniku nadzieję, że ten komiks jest czymś więcej...

Akcja „Opowieści panny młodej” rozgrywa się w XIX wieku w rejonie Morza Kaspijskiego. Tytułowa bohaterka komiksu to dwudziestoletnia Amira, która została wydana za mąż za dwunastoletniego Karluka. Zamążpójście wprowadziło w jej życie szereg dosyć radykalnych zmian. Do tej pory żyła w odległej wiosce, której mieszkańcy pędzili częściowo koczowniczy tryb życia. Teraz trafiła do niewielkiego miasta, gdzie przyszło jej zamieszkać wraz z liczną rodziną męża. Dziewczyna odnalazła się w nowej roli, nie wyrzekając się przy tym własnego dziedzictwa. Bo trzeba wiedzieć, że Amira to prawdziwa kobieta stepu, która świetnie jeździ konno i poluje. Potrafi przy tym być niezwykle uczynna i troskliwa, zawsze służąc wsparciem swemu mężowi. Czytelnik, podobnie jak domownicy, postrzega ją jako kobietę idealną. Tak zresztą być powinno, gdyż autorka – co zdradza w komiksowym posłowiu – od początku chciała uczynić ją osobą bez skazy. Kolejne pięć rozdziałów pierwszego tomu to połączone ze sobą historie, w których przedstawiona została Amira i jej nowa rodzina.

Siłą omawianego komiksu jest niezwykły klimat i orientalne piękno, które bije dosłownie z każdego kadru. Koczownicze ludy tureckie nie należą do tematów zbyt często poruszanych w dziełach kultury popularnej, dlatego też „Opowieść panny młodej” tak bardzo intryguje od pierwszej strony. Polowanie, praca cieśli, urządzanie pokoju, wypas owiec – wydawać by się mogło, że w większości z tych codziennych czynności nie ma nic porywającego, jednak na kartach omawianego komiksu naprawdę potrafią one przykuć uwagę czytelnika. Nie ma tutaj precyzyjnie określonych ram geograficznych i chronologicznych. Wiadomo tylko, że historia rozgrywa się w XIX wieku gdzieś na Środkowym Wschodzie. Mimo tej skromnej informacji, ani przez moment nie wątpi się jednak w autentyczność przedstawionych realiów. To jedno z tych dzieł, które rozbudzają zainteresowanie przedstawionym tematem i skłaniają czytelnika do jego zgłębienia. „Opowieść panny młodej” to taki komiksowy odpowiednik artykułu z „National Geographic”, rozpalający wyobraźnię za pomocą obrazu, a nie wyczerpujących informacji tekstowych.

Jeśli o obrazie mowa, to ilustracje Kaoru Mori są klasą samą dla siebie. Największe wrażenie robią dynamiczne sceny (głównie polowania) oraz dbałość o szczegóły. Stroje i ozdoby przedstawione na rysunkach Mori budzą zachwyt, a bogactwo detali we fragmencie, w którym pojawia się warsztat ciesielski, momentalnie nasuwa skojarzenia z „Habibi” Craiga Thompsona. Do tego dodać należy przedstawienia natury, które sprawdziłyby się jako samodzielne ilustracje w atlasie przyrodniczym. „Opowieść panny młodej” to manga, więc wygląd postaci jest charakterystyczny dla tego typu komiksów. Autorka doskonale ten fakt wykorzystuje, na twarzach swych bohaterów malując całą paletę emocji. To właśnie dlatego szczerość uczuć Amiry nie budzi najmniejszych wątpliwości, kiedy patrzy się na jej uśmiechniętą bądź zatroskaną twarz. Za to połączenie niezwykłego realizmu otoczenia z uproszczonymi obliczami bohaterów, z których biją prawdziwe emocje, należy się autorce „Opowieści panny młodej” najwyższe uznanie.

Mimo oryginalnej tematyki i dopracowanej oprawy omawiana manga nie jest dziełem epokowym, którego fabuła wstrząśnie czytelnikiem. Nie o to jednak w tym komiksie chodzi, bowiem „Opowieść panny młodej” to prostu opowieść o codzienności ludzi z odległego zakątka świata. Codzienności na tyle egzotycznej, że poznaje się ją z prawdziwą przyjemnością.

Opublikowano:Opowieść panny młodej #01

Opowieść panny młodej #01

Scenariusz: Kaoru Mori
Rysunki: Kaoru Mori
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2013
Seria: Opowieść panny młodej
Tytuł oryginału: Otoyomegatari
Rok wydania oryginału: 2008
Wydawca oryginału: Enterbrain
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda, obwoluta
Format: A5
Stron: 192
Cena: 29,90 zł
Wydawnictwo: Studio JG
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

voydd -

Zachecila mnie do kupna, dawno nie czytalem dobrej mangi.

AnonimowyGrzybiarz -

Ładna okładka. Recenzja też niczego sobie ;)