reklama baner reklama

Nowe Teksty

Kosmiczne początki Toma Kinga
Sławinski o "Omega Men. To już koniec"
Wysyp Venomów
Panic o "Amazing Spider-Man. Globalna sieć #08: Venom Inc."
Mighty Mike
Kleszcz o "Uniwersum DC według Mike`a Mignoli"
Brzydki i słaby
Kleszcz o "Superman. Action Comics #03: Polowanie na Lewiatana"
Okładka miesiąca: październik 2020
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca

Zapowiedzi

Reklama baner Reklama

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

Recenzja

Tej nocy dzika paprotka

Karol Sus recenzuje Tej nocy dzika paprotka
Imprint wydawnictwa Centrala, Centralka ruszył na dobre. Po uroczym i kolorowym „Pustelniku” Norwega Martina Ernstsena przyszła pora na komiks Polek. „Tej nocy dzika paprotka” to propozycja dla małych rozrabiaków stworzona przez Marzenę Sowę (scenariusz) i Berenikę Kołomycką (rysunek).

Tomek to mały i przesympatyczny urwis, który uwielbia sok z moreli i chodzenie do szkoły. Nie lubi za to, jak przystało na każdego rozrabiakę, czyścić paznokci. Co to ma ze sobą wspólnego, zapytacie? Otóż odpowiedź jest trywialnie prosta – mama. To ona prowadzi go do szkoły, przygotowuje mu sok z moreli i niestety czasem sprawdza, czy aby wszystkie paznokcie są należycie czyste. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie jedna tragiczna noc. Sobotni poranek wydawał się Tomkowi taki sam, jak wszystkie pozostałe sobotnie poranki. Dopóki nie zajrzał do sypialni rodziców. Na miejscu mamy w łóżku znajdował się bowiem paprotkopodobny potwór! Na domiar złego tata wcale się tym nie przejął. Ta zagadka będzie musiała zostać rozwiązana przez Tomka, któremu dzielnie pomagał będzie jego wierny towarzysz, piesek Mumin.

Jak przystało na komiks sygnowany hasłem „komiksy dla mądrych rodziców”, podobnie jak w poprzednich publikacjach, także i tu dziecku przekazywane są pozytywne i wychowawcze wartości. Sowa i Kołomycka biorą na warsztat relacje pomiędzy synkiem a matką. Historyjka zaprezentowana w albumie uczy dzieci, jak łatwo przyzwyczaić się do obecności bliskich nam osób, a przez to przestać je na co dzień doceniać. Mały główny bohater szybko przekonuje się ze zgrozą, jak bardzo brakowałoby mu matki, nawet w tych drażliwych sytuacjach, jak ciągłe przypominanie o czystości.

O ile Marzena Sowa w komiksach pisanych przez siebie bardzo często umieszcza dzieci jako głównych bohaterów (nawet jeśli nie są to publikacje przeznaczone dla młodszych czytelników), o tyle Berenika Kołomycka kojarzy się głównie z twórczością dla dojrzalszego odbiorcy. Nie przeszkadza to jednak rysowniczce odnaleźć się w świecie dziecięcej wyobraźni. W albumie nie widać nachalności i przesadnego infantylizmu.

Bardzo ciepła, rodzinna lektura opatrzona uroczymi rysunkami z pewnością przypadnie do gustu dzieciom. Ciekawa, a przede wszystkim pouczająca (choć w bardzo nienachalny sposób) fabuła sprawia, że komiks Marzeny Sowy i Bereniki Kołomyckiej jest świetną okazją do zapoczątkowania przez dzieci magicznej przygody z powieścią graficzną.

Opublikowano:Tej nocy dzika paprotka

Tej nocy dzika paprotka

Scenariusz: Marzena Sowa
Rysunki: Berenika Kołomycka
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2013
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 220 x x270 mm
Stron: 36
Cena: 29,90 zł
Wydawnictwo: Centrala
ISBN: 978-83-63892-17-3
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Tej nocy dzika paprotka Tej nocy dzika paprotka Tej nocy dzika paprotka

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-