baner

Recenzja

Powroty

Paweł Panic recenzuje Powroty
„Powroty” to komiksowy zeszyt autorstwa Katarzyny Kaczor. Sporo z tego, co można o nim napisać, wydawca zawarł już w przygotowanej przez siebie notce. Nie siląc się zatem na oryginalny wstęp, pozostaje powtórzyć za Centralą, że autorka opowiada „uniwersalną historię o rozstaniach i powrotach".

Historia została przedstawiona na 20 stronach zapełnionych dużymi kadrami. Każdy, kto przy wyborze komiksu kieruje się stosunkiem ceny do objętości, ewentualnie długości lektury, może sobie z miejsca dziełko Kaczor odpuścić. Wszyscy inni powinni mu się jednak baczniej przyjrzeć. Opowieść o wizycie u chłopaka, powrocie do domu i czekaniu na kolejne spotkanie może nie należy do najbardziej oryginalnych, ale potrafi urzec osobistym, emocjonalnym tonem. Mimo „młodzieżowej” tematyki komiks Kaczor daleki jest od naiwnych internetowych zlepków obrazków i słów, które rzekomo oddają stan ducha nastolatków tęskniących za swoją drugą połówką.

Na charakter tej opowieści wpływa przede wszystkim sposób jej opowiedzenia. Od razu widać, że młoda artystka czuje komiksowe medium. Tekstu tu niewiele, bo skoro obrazy mówią wszystko, to po co je komentować? Są za to wspomniane duże kadry, które nierzadko przechodzą w ilustracje całostronicowe. Aby lepiej oddać swój punkt widzenia, autorka często skupia się na elementach pozornie nieistotnych: dworcowym zegarze, nogach pary idącej peronem, kluczu w zamku czy wyłączniku światła. Każdy z tych detali jest jednak dla niej znaczącą częścią cyklu rozstań i ponownych spotkań. Jeśli chodzi o same ilustracje, to kreska Kaczor jest prosta, ale realistyczna, a dzięki akcentowaniu wypukłości i wklęsłości ludzkiego ciała przy pomocy owalnych kształtów, jej styl zyskuje na oryginalności.

Wydawca określa „Powroty” mianem noweli graficznej. Analogia z gatunkiem literackim jest w tym przypadku oczywista, jednak pewnie wielu osobom takie porównanie będzie się kojarzyć z angielskim terminem „graphic novel”, z czego mogą wynikać pewne nieporozumienia. Warto wspomnieć, że ilustracje Katarzyny Kaczor zdobią pierwszy samodzielny album grupy Astrid Lindgren, więc może, idąc muzycznym tropem, spróbować spojrzeć na „Powroty” jak na komiksowe demo. Co prawda starannie przygotowane i wypuszczone przez znaczącego wydawcę, ale nadal pozostające demem - produkcją, która prezentuje możliwości artysty i pozwala wyrobić sobie zdanie na jego temat. W tym przypadku apetyt na dłuższą formę pozostaje niemały. A skoro nowelę graficzną młoda autorka ma już za sobą, to naturalnym krokiem w jej rozwoju artystycznym wydaje się być pełnoprawna powieść graficzna.

Opublikowano:Powroty

Powroty

Scenariusz: Katarzyna Kaczor
Rysunki: Katarzyna Kaczor
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2013
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Stron: 28
Cena: 14,90 zł
Wydawnictwo: Centrala
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Powroty Powroty Powroty

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-