baner

Recenzja

Odległa dzielnica

Karol Sus recenzuje Odległa dzielnica
Jirō Taniguchi, scenarzysta i rysownik „Odległej dzielnicy” zaprasza czytelnika do niewielkiego japońskiego miasteczka pod koniec lat 60. XX wieku. Autor ukazuje leniwie toczące się życie mieszkańców, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Świetnie zarysowany kontekst historyczny, przedstawiający pierwsze pokolenie młodych Japończyków urodzonych po II wojnie światowej pragnących otworzyć się na świat zewnętrzny, stanowią o sile scenariusza mangi. Polscy czytelnicy nieczęsto mają możliwość obcowania z ambitną mangą obyczajową. Tym bardziej cieszy więc, że Hanami nie boi się wyzwań wydawniczych, oferując tytuł pozwalający spojrzeć na kraj Kwitnącej Wiśni z nieco innej perspektywy.

Nakahara Hiroshi, czterdziestoośmioletni businessman z Tokio, po ciężkiej nocy przez pomyłkę wsiada do niewłaściwego pociągu. Zamiast do domu pociąg zabiera go w dawno nieodwiedzane rodzinne strony. Korzystając z okazji, Nakahara postanawia odwiedzić grób swojej matki. Tam, podczas modlitwy za duszę zmarłej, bohater w niewyjaśnionych okolicznościach przenosi się w czasie. Jako dorosły mężczyzna uwięziony w ciele czternastolatka znów może przeżyć swoje dzieciństwo. Teraz jednak, wzbogacony o bagaż doświadczeń, może w pełni docenić coś, co z reguły umyka dzieciom, gdy mają te naście lat. Ciepło rodzinnego domu i beztroskie dzieciństwo. Urok młodego ciała, pierwsze zauroczenie, wspaniała kuchnia matki. Jednocześnie Nakahara dostaje coś, o czym marzył przez całe swoje dorosłe życie. Może odkryć dlaczego jego ojciec opuścił tak szczęśliwą rodzinę, nie mówiąc nawet słowa pożegnania. Musi się jednak spieszyć. Na rozwikłanie zagadki tajemniczego zniknięcia ma tylko krótkie lato. Tylko czy odpowiedź, którą otrzyma, jest tym co chciałby usłyszeć? I czy tak bardzo różni się od swego ojca?

Piękna, realistyczna kreska, bez nienaturalnych przerysowań doskonale współgra z narracją opowieści. Dodatkowo kadry obfitują w szczegóły i mają pieczołowicie rozplanowane tła, co w japońskim komiksie nie zawsze jest obecne. W większości kadry są statyczne, niewiele na nich ruchu, co w przypadku tej mangi wcale nie przeszkadza. Pozwala raczej czytelnikowi w pełni skupić się, na jakże pięknej opowieści.

Jirō Taniguchi w „Odległej dzielnicy” snuje historię dotykającą poważnych tematów szukania szczęścia i realizacji marzeń, oraz pragnienia ciepła domowego ogniska. Wspaniały scenariusz został doceniony przez jury prestiżowego konkursu podczas festiwalu w Angoulême, zdobywając w 2003 roku główną nagrodę. Potwierdza to jedynie siłę, z jaką historia Nakahary oddziałuje na czytelnika, sprawiając, że manga ta jest doskonałym wyborem dla czytelników szukających w japońskiej sztuce komiksowej ambitniejszych tematów.

Opublikowano:Odległa dzielnica

Odległa dzielnica

Scenariusz: Jiro Taniguchi
Rysunki: Jiro Taniguchi
Data wydania: Marzec 2010
Druk: czarno-biały i kolorowy, papier kredowy
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Format: 150 x 210 mm
Stron: 404
Cena: 54 zł
Wydawnictwo: Hanami
ISBN: 978-83-60740-35-4
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Odległa dzielnica Odległa dzielnica Odległa dzielnica

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Salo -

Nie tylko jedna z najlepszych mang, ogólnie jeden z najlepszych komiksów wydanych po polsku ever!

Safran -

potwierdzam :)

Cello -

Jedna z najlepszych mang wydanych po polsku. Taniguchi to geniusz.