baner

Recenzja

Podniebny Orzeł

Łukasz Chmielewski recenzuje Podniebny Orzeł
6/10
Podniebny Orzeł
6/10
„Podniebny Orzeł” Jiro Taniguchiego to osadzona na Dzikim Zachodzie awanturnicza historia z elementami fantastycznymi. Autor sprawnie łączy wydarzenia i postacie historyczne z fikcyjnymi. Pomysł na przeszczep samurajów do świata kowbojów i Indian jest bardzo ciekawy i pojemny. Pewnym ograniczeniem są realia historyczne, ale jednocześnie nadają one większych prawdopodobieństwa i dramaturgii całej opowieści. Samurajowie dobrze pasują do wojowniczych Indian. Taniguchi umiejętnie łączy bushido z oporem wobec ucisku autochtonów. Prawdziwy samuraj nie pozwoli przecież, żeby jakieś oprychy znęcały się nad Indianką, która właśnie urodziła dziecko. Z takiego założenia wychodzi też Taniguchi i każe dwóm samurajom stać się Siuksami i walczyć u ich boku o wolności i sprawiedliwość.

Początek komiksu jest bardzo obiecujący. Zapowiada się jako awanturnicza przygodówka z elementami obyczajowymi i romansem. Szybko jednak okazuje się, że jest to historia wojenna. Autor skupia się na prawdziwych wydarzeniach dotyczących relacji Indiach i Białych, w którym każe brać udział samurajom. Z czasem mistrzowie miecza i łuku stają się Indianami i przyjmują plemienne imiona. Trzeba przyznać, że Podniebny Orzeł i Wietrzny Wilk wypadają równie wiarygodnie w komiksie jak generał Custer i Szalony Koń. Ciekawie jest też wziąć udział w bitwie nad Little Bighorn, mimo iż wiadomo, jak się skończy. To zasługa Taniguchiego, który sprawnie opowiada, miksując prawdę z fikcją.

Minusem tej fabuły jest jednak to, że w pewnym momencie popada w powtarzalności i przez to w monotonię. Autor redukuje wątki obyczajowe i stawia na historię ucisku Indian. Burzy tym oczywiście częściowo amerykański mit o ziemi obiecanej, a amerykański sen zamienia w koszmar, ale fabuła zaczyna nudzić. Czytelnik szybko orientuje się, że koniec jednej potyczki oznacza początek drugiej. I tak w kółko. Nie ma czasu na refleksję, na oddech. Znów trzeba sięgać po broń. To nuży i sprawia, że komiks nie jest tak dobry, jak mógłby być, nawet jeśli taki zabieg świetnie oddaje realia.

Taniguchi rysuje bardzo sprawnie i stylowo. Potrafi zaskoczyć kadrem, przyspieszyć i zdynamizować narrację obrazem. Zdarzają mu się jednak przestoje, w których widać jedynie gadające głowy. Pewne zastrzeżenia budzi unifikacja wizualna postaci. Rasy można rozróżnić jedynie po stroju, a twarze są zbyt jednorodne. Czytelnik nie powinien mieć jednak problemów z identyfikacją.

„Podniebny Orzeł” to ciekawy i sprawnie zrobiony komiks. Zawiodą się na nim raczej ci, którzy szukają historii rodem z powieści Karola Maya. Fani powieści wojennych powinni być jednak w pełni usatysfakcjonowani. Natomiast samo zakończenie zrobi wrażenie na każdym.

Opublikowano:Podniebny Orzeł

Podniebny Orzeł

Scenariusz: Jiro Taniguchi
Rysunki: Jiro Taniguchi
Data wydania: Październik 2010
Tytuł oryginału: Ten no Taka/Sky Hawk
Wydawca oryginału: Futabasha
Druk: czarno-biały + kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 150 x 210 mm
Stron: 288
Cena: 35,00 zł
Wydawnictwo: Hanami
ISBN: 978-83-60740-50-7
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Podniebny Orzeł Podniebny Orzeł Podniebny Orzeł

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-