reklama baner reklama
baner

Recenzja

Thorgal - Młodzieńcze lata. Trzy siostry Minkelsönn

Łukasz Chmielewski recenzuje Thorgal - Młodzieńcze lata #01: Trzy siostry Minkelsönn
5/10
Thorgal - Młodzieńcze lata. Trzy siostry Minkelsönn
5/10
Dzieci, kobiety i starcy głodują, wyczekując powrotu drakkarów pełnych łupów. Wikingowie jednak nie wracają, a okrutny syn wodza chce złożyć w ofierze skalda – Thorgala, którego śpiew nieoczekiwanie wabi wieloryby. Chłopak zrobi jednak wszystko, żeby je uratować od od śmierci.

„Trzy siostry Minkelsonn” to pierwszy tom kolejnej pobocznej serii osadzonej w uniwersum Thorgala, która zatytułowana jest „Thorgal. Młodzieńcze lata”. Za scenariusz odpowiada Yann, za rysunki zaś Roman Surżenko. Obaj twórcy pracują razem także przy serii pobocznej o Louve.

Komiks zaczyna się bardzo obiecująco. Historia zostaje ciekawie zawiązana, są dramat i napięcie. Niestety z każdą stroną jest gorzej. Scenariusz zaczyna przynudzać, staje się miejscami przegadany, a co najgorsze, częste zwroty akcji są klasycznym przykładem deus ex machina. W końcowych partiach komiksu co dwie strony wydarza się coś wielkiego. Jednocześnie poprzednie wydarzenie nie ma już prawie żadnych skutków i znaczenia, przez co siadają emocje i wolty fabuły przestają robić wrażenie. W efekcie czytelnik dostaje nierówną historię, która miejscami potrafi porwać, by potem zanudzić i rozczarować. Denerwuje też jednowymiarowa postać młodego antagonisty. Wątpliwości budzi również wiek postaci. Miejscami Thorgal (o bardzo dziewczęcej twarzy) i Aaricia wyglądają jak dzieci, zachowują się jednak jak nastolatkowie.

Surżenko rysuje sprawnie, estetycznie i efektownie. Tam, gdzie nie musi upchnąć w kadrach dużo tekstu, pokazuje, że umie z wyczuciem opowiadać obrazem. Niestety rysownikowi zdarzają się także słabsze momenty. Najgorzej wypadają fizjonomia i mimika bohaterów. Postacie są do siebie podobne, a Thorgal i jego przyszła żona Aaricia wyglądają miejscami bliźniaczo. Surżenko rysuje też swoich bohaterów o niemalże jednym wyrazie twarzy, niezależnie od tego, co się dzieje – na ogół po prostu rozdziawia im usta.

Komiks czyta się mimo wszystko sprawnie. „Trzy siostry Minkelsonn” dużo łatwiej przekonają do siebie młodszego czytelnika niż starszego, któremu będzie jednak przeszkadzać pewna infantylność fabuły. Podobnie jak pozostałe dwie serie poboczne tak i ta jest ciekawsza od głównego cyklu.

Opublikowano:Thorgal - Młodzieńcze lata #01: Trzy siostry Minkelsönn

Thorgal - Młodzieńcze lata #01: Trzy siostry Minkelsönn

Scenariusz: Yann
Rysunki: Roman Surżenko
Wydanie: I
Data wydania: Luty 2013
Seria: Thorgal - Młodzieńcze lata
Tytuł oryginału: Les Trois Soeurs Minkelsonn
Wydawca oryginału: Le Lombard
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 215 x 290 mm
Stron: 48
Cena: 22,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-237-6145-7
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Thorgal - Młodzieńcze lata. Trzy siostry Minkelsönn Thorgal - Młodzieńcze lata. Trzy siostry Minkelsönn Thorgal - Młodzieńcze lata. Trzy siostry Minkelsönn

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-