baner

Recenzja

Klan Poe #2

Karol Sus recenzuje Klan Poe #2
Temat wampirów wydaje się być wybitnie mocno eksploatowany ostatnimi czasy. Pojawiające się w kinach kolejne części „Zmierzchu” i wysyp książek o podobnej tematyce sprowadzają wątek wampirów do taniego lovestory. Może to sprawiać, że pojawienie się kolejnej pozycji przedstawiającej losy amatorów krwi zostanie skwitowane słowem „znowu?” i lekkim wzruszeniem ramion. Może jednak w tym zalewie kiczu warto przypomnieć sobie korzenie narodzin archetypu wampira, znane choćby z takich klasyków jak „Drakula” Brama Strokera czy opowiadań grozy Edgara Allana Poe.

Możliwość taką daje nam "Klan Poe" klasyk mangi shoujo autorstwa Moto Hagio, którego drugi i zarazem ostatni tom wypuściło ostatnio na rynek wydawnictwo JPF. Manga ta skierowana jest głównie do dziewcząt, choć z powodzeniem może sięgnąć po nią również płeć przeciwna. Autorka nie serwuje na szczęście czytelnikom mdłych romansów z wampirami w roli głównej. Jej historie dążą raczej ku klimatowi romantycznych opowieści grozy. Każdy, kto miał kontakt z prozą Edgara Allana Poe, do którego zresztą Moto Hagio bardzo silnie nawiązuje, na pewno wie, o co chodzi. Autorka kładzie duży nacisk na nastrój, prowadząc fabułę leniwie. Co istotne, bardzo często wampiryczny wątek naszych bohaterów schodzi na dalszy plan, dając jedynie pretekst do zawiązania ciekawej historii. Całość jest niezwykle delikatnie i z wyczuciem zilustrowane piękną, klasyczną kreską autorki.

Historie przedstawione w drugim tomie mangi dość mocno nawiązują do opowieści zawartych w poprzedniej części. Dzięki temu, pozornie chaotycznie rozrzucone w czasie i niepowiązane ze sobą epizody, zostają tutaj zgrabnie połączone. Historie o trójce enigmatycznych bohaterów, wiecznie młodych dzieci, zaczynają żyć własnym życiem. Legendy mieszają się z faktami, prawda z plotkami. Coraz trudniej jest zachować im anonimowość. Kolejne postaci stające na drodze bohaterów, zaczynają kojarzyć fakty. Czy prawda o pochodzeniu Edgara i Allana wyjdzie na jaw?

"Klan Poe" Moto Hagio to ciekawa pozycja poruszająca wątek wampiryczny od nieco innej strony, niż przyzwyczaili czytelników twórcy mainstreamowych dzieł. Zamiast hektolitrów krwi i nocnych polowań na bohaterów autorka starała się ukazać dylematy, z jakimi muszą się mierzyć Edgar i Allan. Czy wampir może kochać człowieka? Czy może odkupić własne winy?

Opublikowano:Klan Poe #2

Klan Poe #2

Scenariusz: Hagio Moto
Rysunki: Hagio Moto
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2012
Seria: Klan Poe, Mega Manga
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: A5
Stron: 388
Cena: 54,6 zł
Wydawnictwo: JPF
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-