baner

Recenzja

Rozmówki polsko-angielskie

Łukasz Chmielewski recenzuje Rozmówki polsko-angielskie
8/10
Rozmówki polsko-angielskie
8/10
„Rozmówki polsko-angielskie” to autobiograficzny komiks Agaty Wawryniuk. Autorka opisała w nim 2 miesiące, jakie z dwoma przyjaciółmi spędziła w Anglii. Nie były to jednak wakacje, a niemalże klasyczny wyjazd za chlebem. Na ponad 100 stronach została pokazana polska emigracja zarobkowa po akcesji Polski do UE ze swoimi wadami i zaletami. Ziemia Obiecana daje i zarobić, i popalić. Ludzie sobie pomagają, ale i bezwzględnie wykorzystują. Praca jest, po przeliczeniu na złotówki pensja to kupa forsy. Życie w Anglii jednak kosztuje i nie płacą tam za nic, a warunki pracy czasem zagrażają zdrowiu.

Wawryniuk pokazuje możliwie najwięcej o tamtej rzeczywistości – o Polakach, Brytyjczykach, o codzienności. Niektóre historie wywołują uśmiech, inne przerażają. Fabuła to w zasadzie epizody z różnych miejsc pracy, które łączą główni bohaterowie. Całość układa się jednak w obraz życia emigracyjnego. Nie do przecenienia jest także dokumentalny charakter tego komiksu. Nie chodzi nawet o kwestie poznawcze, czy o rekonstrukcję rzeczywistości, ale bardziej o emocje i ich prawdziwość. Fabule można zarzucać brak tempa i napięcia, ale jest to o tyle nietrafiony zarzut, o ile autorka po prostu bezpretensjonalnie opowiada historię, która się wydarzyła, a nie kreuje sensacyjną fabułę.

Graficznie komiks robi ogromne wrażenie. Kreska Wawryniuk jest bardzo stylowa i efektowna. Od razu zapada w pamięć. Kto czyta polskie ziny, nie powinien być tym zaskoczony. „Rozmówki...” są krokiem dalej, bo pokazują, że Wawryniuk świetnie czuje język komiksu – ciekawie i dynamicznie kadrując, zmieniając ujęcia i opowiadając obrazem, a także sprawnie buduje dłuższą fabułę.

Świetny i ważny debiut, dzięki któremu rozbłysła nowa gwiazda polskiego komiksu – Agata Wawryniuk.

Opublikowano:Rozmówki polsko-angielskie

Rozmówki polsko-angielskie

Scenariusz: Agata Wawryniuk
Rysunki: Agata Wawryniuk
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2012
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 176 × 250 mm
Stron: 108
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-60915-68-4
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Rozmówki polsko-angielskie Rozmówki polsko-angielskie Rozmówki polsko-angielskie

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-