Nowe Teksty

W tym mieście mieszkają mordercy
Wronka o "Palcojad. Tom 1"
Plastikowy Spider-Man
Panic o "Amazing Spider-Man #01: Globalna sieć. Wrogie przejęcie"
Diabeł w szczytowej formie
Kleszcz o "Hellboy. Tom 6: Burza i pasja. Piekielna narzeczona"
Spisek w Fabryce Snów
Wronka o "Podniebny Harry #02: Holywoodland"
Zbir versus ZombieŚwiat
Słoński o "The Goon. Tom 1"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Recenzja

Jeż Jerzy na urwanym filmie

Maciej Gierszewski recenzuje Jeż Jerzy na urwanym filmie
Jak podpowiada podtytuł, wydany w lutym 2011 roku przez Egmont album z przygodami Jeża Jerzego, należy traktować jako swoiste dopełnienie animowanych przygód kolczastego herosa, które gościło na ekranach naszych kin w ubiegłym roku. Ale także jako zajawkę, przedsmak filmu, gdyż książka ukazała się na kilka tygodni przed premierą animacji. I w głównej mierze opowiada o tym, jak przebiegały prace nad pełnometrażową adaptacją przygód pijaka na deskorolce.

"Jeż Jerzy na urwanym filmie" skierowany jest zasadniczo do dwóch grup osób: do wiernych i zagorzałych fanów Jeża Jerzego, którzy w swojej domowej biblioteczce posiadają wszystkie poprzednie tomy autorstwa Rafała Skarżyckiego i Tomasza Lwa Leśniaka, oraz do osób, które chcą się dowiedzieć, z jakimi problemami borykali się „ojcowie” adaptacji. Zgodnie z tym, co pisze we wstępie Rafał Skarżycki: „Jest więc Jeż Jerzy na urwanym filmie po części artbookiem. Ale jest też czymś więcej. Wojtek Wawszczyk, jeden z trzech reżyserów, wcielił się w rolę przewodnika, który z werwą objaśnia krok po kroku, jak do tego doszło, że na ekranach kin pojawił się Jeż Jerzy”.

W albumie znalazły się odautorskie komentarze o etapach produkcji filmu, między którymi umieszczone zostały całostronicowe tła (bardzo atrakcyjne – stąd pewnie skojarzenie z artbookiem), różnorakie kadry z filmu, storyboardy i rysunki koncepcyjne wraz ze szczegółowymi objaśnieniami, a także rozrysowane etapy powstawania animacji oraz zdjęcia z produkcji. Na szczęście książka zawiera także dziewięć krótkich nowel komiksowych. Ich twórcami – rysownikami i scenarzystami – są osoby, które przez trzy lata pracowały przy produkcji animacji. I gdyby nie shorty, to omawianą publikację musiałbym traktować, jedynie jako wydaną w twardej oprawie ulotkę reklamową.

Narracyjnie wszystkie nowele wiążą się z filmem, gdyż dopowiadają wątki i historie postaci, które pojawiły się na dużym ekranie. Najbardziej podobały mi się dwa: „Przygoda z filmem” oraz „15 lat później…”. Pierwszy narysował Tomasz Leśniak do scenariusza autorstwa Kuby Tarkowskiego i Wojtka Wawszczyka, a drugi w całości jest dziełem Wojtka Wawszczyka (kolory nałożyła Anna Błaszczyk). Pierwszy można uznać za prolog, a drugi za bardzo smutny, ale pouczający epilog losów Jeża Jerzego, które zostały opowiedziane w filmie.

Czy dziś, po półtorej roku od kinowej premiery, warto wydawać prawie 50 zł za ten album w twardej okładce? Nie wiem. Jednak pozwolę sobie głośno pomyśleć: warto wydać 20 zł na DVD z filmem animowanym i odłożyć 30 zł na kolejny album z przygodami Jeża Jerzego.

Opublikowano:Jeż Jerzy na urwanym filmie

Jeż Jerzy na urwanym filmie

Scenariusz: Wojtek Wawszczyk, Kamil Kochański, Marcin Ponomarew, Janusz Ordon, Kuba Tarkowski, Tomasz Nowik
Rysunki: Tomasz Lew Leśniak, Olaf Ciszak, Anna Błaszczyk, Kamil Kochański, Marcin Ponomarew, Janusz Ordon, Kuba Tarkowski, Tomasz Nowik
Okładka: Tomasz Lew Leśniak
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2011
Seria: Jeż Jerzy
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 215x290 mm
Stron: 80
Cena: 49,9 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-237-4705-5
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Jeż Jerzy na urwanym filmie Jeż Jerzy na urwanym filmie Jeż Jerzy na urwanym filmie

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-