baner

Recenzja

Profanum #1

Marcin "Dr.Agon" Górski recenzuje Profanum #1
Umarł król, niech żyje król. Umarł "Kolektyw", niech żyje "Profanum"! Przez prawie miesiąc osoby odpowiedzialne za nowy magazyn komiksowy Dolnej Półki podsyłały fanom szczątkowe informacje dotyczące zawartości ich wspólnego dziecka. Teraz, gdy Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier za pasem, mamy możliwość rzucić okiem na zawartość "Profanum", jeszcze nim pojawi się na stoiskach.

A jest na co popatrzeć. Na 140 stronach zamieszczono osiem historii, w myśl nowej polityki "Nie więcej, a dłużej". Dzięki temu zabiegowi otrzymujemy kilka naprawdę soczystych komiksów, zamiast znanych z "Kolektywu" komiksików na 2-3 strony, które kończyły się szybciej, niż zdążyły się rozkręcić. W "Profanum" możemy przeczytać historie między innymi osób znanych z wcześniejszych numerów "Kolektywu", znalazło się również miejsce dla nowych twarzy, między innymi rysowniczki Katarzyny Imany oraz Mateusza Skutnika, twórcy "Rewolucji".

Komiksy zawarte w "Profanum" przedstawiają różne poziomy. Jest to na pewno solidna kompilacja różnych stylów, jednak najsłabiej wypadł segment Tomasza Grządzieli, znanego również jako Spellcaster. Jego "Buc Kartofel: Warzywa i Owoce", nieźle narysowana parodia mrocznych kryminałów, nie wybija się za specjalnie wśród tego typu opowieści, a obsadzenie w głównych rolach humanoidalnych owoców i warzyw sprawia, że co chwila autor serwuje nam niezbyt zabawne słowne kalambury. Na szczęście reszta komiksów wywiera lepsze wrażenie. Daniel Gizicki i Mikołaj Ratka przedstawili swoje podejście do tematu perpetuum mobile i choć nie bardzo przypadł mi do gustu sposób, w jaki Ratka rysuje postacie, to reszta komiksu wygląda świetnie. Szczególnie spodobał mi się pomysł z budową kadrów na ostatnich stronach. Dalej mamy "Bibliopolis" duetu Grzegorz Janusz/Tomasz Niewiadomski, całkiem zabawna historia ilustrowana rysunkami autora "Ratmana". Jednak graficznie nie w moim guście, proste rysunki Niewiadomskiego nie są w moim stylu.

Na kolejnych stronach znajdziemy dzieło Roberta Sienickiego i Krystiana Garstkowiaka pt. "Kły". Choć początkowo wydaje się, że komiks ojca-założyciela "Profanum" będzie typową opowiastką fantasy, szybko się przekonujemy, że Sienicki lubi sobie pożartować ze schematów. Styl Garstkowiaka podobał mi się, gdy rysował w "Kolektywie" i podoba mi się teraz, a szczególnie sposób, w jaki rysuje bohaterów. Jednak i tak najbardziej do gustu przypadł mi komiks "Podpici" autorstwa Małgorzaty Szymańskiej. Jej cartoonowe postacie i scenariusz pełen humoru dodają mnóstwo życia do "Profanum" i jest to mój ulubiony tytuł w całym numerze.

Ostatnie trzy komiksy, jakie możemy przeczytać w "Profanum", to "Po sezonie" autorstwa Janka Mazura i Katarzyny Imany, "Inżynier T." Tomasza Kontnego i Damiana Dideńko oraz "Rewolucje. Sztorm" Mateusza Skutnika. Pierwszy z nich wygląda świetnie, styl rysowania Imany przypomina mi animację "Sekret księgi z Kells". Niestety, historia Jana Mazura nie wywarła na mnie dobrego wrażenia. Choć lubię być wrzucony w środek wydarzeń, to tym razem fabuła okazała się być niezbyt interesująca. W przeciwieństwie do Tomasza Kontnego i jego komiksu "Inżynier T.", który został zilustrowany przez Damiana Dideńko. Mroczna opowieść o spotkaniu dziennikarza i artysty uzmysłowiła mi, że w "Profanum" brakuje naprawdę mrocznego komiksu, wszystko do tej pory czytało się całkiem lekko. I myślałbym tak dalej, gdyby nie kilka stron od Mateusza Skutnika. Jego komiks "Rewolucje. Sztorm" to świetne zamknięcie "Profanum". Nie wiem dlaczego, ale postacie z komiksów Skutnika wywołują u mnie lekki niepokój.

I tak oto przedstawia się "Profanum", najmłodsze dziecko Dolnej Półki. Muszę przyznać, że zmniejszenie ilości historii na rzecz ich długości wyszło magazynowi na dobre. I choć reprezentują różne poziomy, to warto jednak zapoznać się z tym albumikiem, szczególnie że będzie dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie. Każdy powinien znaleźć tam coś dla siebie. Dlatego jeśli będziecie na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi to możecie bez wahania kupić ten komiks. Z nieoficjalnego źródła mam informację, że redakcja już pracuje nad drugim numerem, czekam z niecierpliwością.

Opublikowano:



Profanum #1

Profanum #1

Scenariusz: Daniel Gizicki, Grzegorz Janusz, Robert Sienicki, Tomasz Grządziela, Małgorzata Szymańska, Jan Mazur, Tomasz Kontny, Mateusz Skutnik
Rysunki: Mikołaj Ratka, Tomasz Niewiadomski, Krystian Garstkowiak, Tomasz Grządziela, Małgorzata Szymańska, Katarzyna Imana, Damian Dideńko, Mateusz Skutnik
Okładka: Tomasz Grządziela
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2012
Seria: Profanum
Druk: czarno biały
Oprawa: miękka
Format: A5
Stron: 140
Cena: 14,90 zł
Wydawnictwo: Dolna Półka
Przykładowe plansze: issuu.com, w maju 2013 roku antologia miała dodruk.
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-