baner

Recenzja

Pamiętnik Kociłapki #4

Dariusz Hallmann recenzuje Pamiętnik Kociłapki #04
Niespodzianka! Mimo że Waneko zapowiadało wcześniej „Pamiętnik Kociłapki” jako serię trzytomową, na naszym rynku pojawił się tom czwarty. W taki oto szybki i zdecydowany sposób polskie wydawnictwo zareagowało na japońską premierę tomiku w 2011 r. Brawo! Do tego czwarta część, w odróżnieniu od trzech poprzednich, została wydana u nas na lepszym, białym papierze, chociaż druk wygląda na cyfrowy.

Ponownie otrzymujemy 25 rozdziałów po 9 pionowych czterokadrowych pasków, ale tutaj także jest różnica i nastąpił jakby restart numeracji – przedtem rozdzialik nazywał się z angielska „part” i trzeci tom kończył numer 75. Teraz mamy „25 dni”, poczynając od „dnia pierwszego”. Ostatni chapter (ja również z angielska, a co!) jest wyjątkowy – składa się z siedmiu pasków, w większości wypełnionych... zdjęciami.

W rolach głównych występują koty: Yume, Ryubo, Jasu oraz „pańcia”, czyli autorka. Znowu jest radośnie, swojsko i wiarygodnie. Właściciele kotów bądź psów wiedzą bardzo dobrze, że atmosfera domu, w którym przebywają jakieś zwierzaki, jest jedyna w swoim rodzaju, a Nobara Nonaka potrafi świetnie oddać ten nastrój w komiksie. Niemniej pewna zmiana zakradła się także do sposobu prezentowania pasków – otóż coraz częściej układają się one w sekwencje, dotyczące tego samego wątku lub motywu.

Na szczególną uwagę zasługuje trzystronicowy dodatek. Jest osobisty i przejmujący, chociaż rysowany tą samą kreską i niepozbawiony specyficznego humoru. Rzuca nowe światło na „Pamiętnik Kociłapki”, korygując nasze wrażenia z lektury. W ogólnym wymiarze czwarty tom to po prostu kolejna odsłona serii, ale kilka drobnych różnic sprawia, że wszystko przedstawia się trochę inaczej. Podobnie jak w życiu, kiedy raz na pewien czas nadchodzi dzień, po którym nic już nie jest takie samo.

Opublikowano:Pamiętnik Kociłapki #04

Pamiętnik Kociłapki #04

Scenariusz: Nobara Nonaka
Rysunki: Nobara Nonaka
Data wydania: Czerwiec 2012
Seria: Pamiętnik Kociłapki
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Cena: 19,99 zł
Wydawnictwo: Waneko
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-