Recenzja

Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce

Łukasz Chmielewski recenzuje Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce
8/10
Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce
8/10
„Wydaje mi się – podkreślam: wydaje – że sam komiks w Polsce jest medium wątłym, a kondycja środowiska wynika bezpośrednio z tego stanu. Ma takie znaczenie jak na przykład środowisko akwarystów. Dla ludzi udzielających się jest to fajna platforma do spotkań – podzielą się opiniami o akwariach, pochwalą w recenzji piękną welonkę, pokażą sobie jaką kto ma nową pompkę – przy czym najbardziej aktywni są ci z najmniejszymi pompkami.”
Bartosz Minkiewicz (w rozmowie z Sebastianem Frąckiewiczem)Ronduda, Minkiewicz, Endo, Powalisz, Śledziu, Rusek, Ostrowski, Masiewicz, Sieńczyk, Tkaczyk, Dąbrowski, Szyłak i Woynarowski. Lista nazwisk robi wrażenie. Z każdą z tych osób, dziennikarz i krytyk komiksowy Sebastian Frąckiewicz przeprowadził wywiad. Całość została zebrana w książce zatytułowanej „Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce”. Lektura robi przynajmniej tak duże wrażenie, jak lista rozmówców.

Frąckiewicz ma swoją idee fixe, którą można określić jako wyprowadzenie komiksu na artystyczne salony, czyli do obiegu galeryjnego. Rozmówcy zostali jednak tak dobrani, by poruszyć możliwie najwięcej zagadnień związanych z medium i środowiskiem. Mamy więc twórców, których prace są kanoniczne dla medium i jednocześnie funkcjonują w popkulturze, są też naukowcy, kurator i kolekcjoner sztuki, twórcy, którzy są spoza środowiska, ale sięgnęli po komiks. Frąckiewicz sięga także po tematyką związaną ze stykiem komiksu i artystowskimi poszukiwaniami narracyjności w obrazie oraz po komiks historyczny, który obecnie jawi się jako jedyny komercyjny nurt tego medium. Niektórzy z rozmówców nie podzielają wizji Frąckiewicza, co tylko dodaje emocji tej publikacji. Z każdym wyborem rozmówców można dyskutować, Frąckiewicz postarał się jednak, żeby jego wywiady pokazywały różnorodność medium, jego obecność i znaczenie w kulturze, do której drzwi ciągle w Polsce puka, a także były diagnozą sytuacji, w jakiej znalazł się komiks. Ta książka to jednak przede wszystkim szukanie dróg i ścieżek, którymi można by wyjść z komiksowego getta do upragnionego raju.

Wywiady są wielowątkowe i bardzo szczegółowe, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie techniczne związane z tworzeniem komiksów. Takie wywiady praktycznie nie ukazują się w prasie, bo odbiorcy nie są zainteresowani aż taką drobiazgowością, np. w opisywaniu procesu twórczego i towarzyszących mu emocji (w prasie nie ma także miejsca na tego typu dywagacje). Frąckiewicz jako dziennikarz musi to wiedzieć. Robi jednak wywiady nerdowskie, czyli takie, które cieszą się popularnością w środowisku komiksowym, takie, które publikują serwisy i magazyny komiksowe. A dla przeciętnego odbiorcy zainteresowanego treściami kulturalnymi są po prostu zbyt specjalistyczne. To pewien paradoks, bo książka jest o wyjściu z getta, a wpada w dyskurs, jakim to getto się posługuje. Nie wiem, czy to nie przejaw braku możliwości tytułowego wyjścia...

Kluczowym pytaniem wydaje się być: do kogo skierowana jest ta książka? Jeśli odbiorcą ma być czytelnik spoza Komiksowa (a na to wskazuje, np. charakter przypisów), to obawiam się, że dyskurs może być dla wielu przeszkodą. Tę książkę powinni jednak przeczytać przede wszystkim twórcy i animatorzy środowiska komiksowego. Nawet jeśli nie napisano jej z myślą o nich, to im da ona najwięcej. Frąckiewicz rozmawia z ludźmi, którzy przekroczyli granice getta, wychodząc z niego jak Michał Śledziński czy bracia Minkiewiczowie, lub wchodząc do niego, jak Monika Powalisz czy Jakub Woynarowski. W książce znalazły się wywiady z osobami, które funkcjonują poza środowiskiem i których prace nie są klasycznymi komiksami, jak Agata Nowicka i Maciej Sieńczyk. Ich doświadczenie i spojrzenie na komiks może pozwolić na wypracowanie własnych patentów na przekraczanie granic Komiksowa. Tym osobom przecież udało się, a z getta trzeba samemu uciec, a nie liczyć, że ktoś zrobi to za kogoś.

W gruncie rzeczy, jedyne zarzuty, jakie można mieć, są natury redakcyjnej. Kuleje korekta, objętość przy takim formacie nie sprzyja wygodnej lekturze, dziwi też sposób powtarzania przy każdym pytaniu i odpowiedzi imienia i nazwiska rozmówców, a dla ułatwienia czytania pytania powinny być wytłuszczone, tak jak ma to miejsce w prasowych wywiadach. Na szczęście same rozmowy są na tyle ciekawe, że drobne trudności idą w zapomnienie. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się komiksem.

8/10

Łukasz Chmielewski

Opublikowano:Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce

Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce

Autor: Sebastian Frąckiewicz
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2012
Oprawa: miękka
Format: 11,5 cm x 16,5 cm
Stron: 432
Cena: 34,90 zł
Wydawnictwo: 40 000 malarzy
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-