baner

Recenzja

Janek Koza: Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012

Łukasz Chmielewski recenzuje Janek Koza: Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012
7/10
Janek Koza: Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012
7/10
Janek Koza należy do tych twórców, których nie trzeba przedstawiać nie tylko w komiksowym środowisku. Artysta ma na swoim koncie tylko dwa albumy, popularność zapewniły mu paski i rysunki do gazet oraz przygotowanie strony wizualnej reklam telewizyjnych i internetowych znanych marek. „Janek Koza: Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012” to katalog wystawy pod tym samym tytułem, która odbyła się w ramach 3 edycji Ligatury. Zebrane zostały w nim najróżniejsze prace Kozy, od kilkustronicowych komiksów przez paski po pojedyncze rysunki.

Ze względu na specyficzną, antyestetyczną kreskę twórczość Kozy na pierwszy rzut oka może być nieprzystępna lub nawet odpychająca. Artysta rysuje brzydko, bo rzeczywistość, którą opisuje i analizuje, taka właśnie jest. Nawet jeśli ktoś nie chce dostrzec sprawnego warsztatu rysowniczego i zaakceptować stylizacji kreski, to zebrane w tym katalogu prace muszą swoją treścią przekonać każdego, że Koza czuje i widzi, a potem świetnie to przenosi na papier. Jego komiksy i rysunki są bardzo celnymi satyrami na rzeczywistość. Rysownik potrafi uchwycić na gorąco jakieś zjawisko i oddać jego istotę. Niezależnie od tego, czy będzie to afera esemesowa, zależności w korporacji, czy jedna z wielu historii miłości. Co ważne, przez prace Kozy przemawia prawda – nawet jeśli autor koloryzuje, wyolbrzymia to i tak po przeczytaniu jego paska ciśnie się na usta: „to prawda”.

Katalog jest bardzo przekrojowy, znalazły się w nim prace powstałe na przestrzeni 15 lat. To świetne kompedium nie tylko dla tych, którzy Kozę znają wyłącznie z tygodników. Katalog został ułożony tematycznie (sport, sztuka itd.). Ma to swoje wady i zalety. Układ tematyczny pozwala pokazać przede wszystkim kreatywność w różnorodnym podejściu do jednego tematu (lub podobnych zagadnień). Taki dobór prac sprawia jednak, że zaprezentowano je niechronologicznie. Minusami publikacji są także brak źródła prezentowanych grafik i komiksów oraz pokazanie animowanych reklam jako statycznych rysunków. Prace nie są datowane, nie wiadomo też, gdzie zostały wcześniej opublikowane. Te informacje przydałyby się chyba nie tylko nerdom, a zwłaszcza druga pokazywała wszechstronność Kozy. Ten aspekt miały zapewne podkreślić reklamy, ale wyrwane z kontekstu i pierwotnej formy (animacja) wypadają blado. W tak dużym wyborze znalazło się też kilka słabszych prac, które można było sobie darować. Nie zmienia to jednak faktu, że katalog jest bardzo ciekawą pozycją. Chętnie bym zobaczył także zebrane w jednej publikacji wszystkie prace z Kozy z tygodników.

Łukasz Chmielewski

Opublikowano:Janek Koza: Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012

Janek Koza: Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012

Scenariusz: Janek Koza
Rysunki: Janek Koza
Data wydania: Kwiecień 2012
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 191x222 mm
Stron: 100
Cena: 34,90 zł
Wydawnictwo: Centrala
Nakład 680 + 20 egzemplarzy.
Projekt i skład: Kira Pietrek
Korekta: Natalia Słomińska
Redakcja: Maciej Gierszewski
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Janek Koza: Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012 Janek Koza: Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012 Janek Koza: Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-