baner

Recenzja

Bler #2: Zapomnij o przeszłości

Marcin "Dr.Agon" Górski recenzuje Bler #2: Zapomnij o przeszłości
Pierwszy tom serii "Bler" Rafała Szłapy miał swoją premierę podczas Festiwalu Komiksowa Warszawa w zeszłym roku. Udało mi się dorwać jeden egzemplarz i po szybkiej lekturze byłem naprawdę zadowolony. Komiks Szłapy o pierwszym polskim superbohaterze był intrygujący i wciągający. Jednakże gdy podczas zeszłorocznego MFKiG dostałem recenzencki egzemplarz drugiej części zatytułowanej "Zapomnij o przeszłości", musiało minąć trochę czasu nim postanowiłem go dokładnie przeczytać. I dobrze zrobiłem, gdyż teraz będę wyczekiwał ostatniej części trylogii trochę krócej...

"Zapomnij o przeszłości" kontynuuje historię Blera, młodego mężczyzny, który zostaje obdarzony nadnaturalnymi umiejętnościami i walczy ze złem i występkiem. Jednakże daleko mu do takich ikon komiksów superbohaterskich, jak Superman czy Batman. Bler jest brutalny, nie boi się zabijać, gdyż widzi w tym najwłaściwszy sposób na pobycie się zła tego świata. W drugim tomie fabuła rozgrywa się na dwóch torach, raz widzimy poczynania naszego "Dobroczyńcy z Krakowa", innym razem przeskakujemy do komendy policji, by poznać szczegóły toczącego się śledztwa przeciwko bohaterowi. Przez większą część czasu fabuła wciąga, chwyta nas swoimi mrocznymi mackami i nie pozwala wziąć głębszego oddechu.

Jednakże twist fabularny, jaki nam serwuje Szłapa w końcówce tomu jest dosyć poważnym zgrzytem, który w moim odczuciu psuje trochę ogólny odbiór historii, traci na realności i wydaje się w pewien sposób kalkować standardowe, superbohaterskie klisze. Zabieg fabularny wyjaśniający pochodzenie mocy Blera niezbyt przypadł mi do gustu, jednakże muszę przyznać, że pomijając ten "zgrzyt" historia w drugim tomie jest całkiem niezła. Sam bohater został przedstawiony trochę ciekawiej niż w poprzednim tomie. Jest samotnym mścicielem pokroju Punishera, działa tam, gdzie policja pracująca według prawa nie może interweniować. Jednakże nie jest bohaterem idealnym, woli eliminować objawy niż niwelować przyczyny.

Od strony graficznej, komiks prezentuje się świetnie, charakterystyczny styl i kolory, rysunki dynamiczne i pełne detali, mnie się przyjemnie i czytało, i oglądało ten komiks. A to dobrze świadczy o tym dziele.

Rafał Szłapa stworzył dobrą kontynuację poprzedniej części. Na MFKiG ma ukazać się 3 album, z niecierpliwością czekam na zamknięcie całej historii "Dobroczyńcy z Krakowa". Bler jeszcze przez pewien czas będzie się wyróżniał na tle innych rodzimych produkcji. Mam też nadzieję, że trzecia i ostatnia część serii mnie nie zawiedzie. Jak na razie Szłapa trzyma poziom i będę trzymał za niego kciuki.

Marcin "Dr.Agon" Górski

Opublikowano:Bler #2: Zapomnij o przeszłości

Bler #2: Zapomnij o przeszłości

Scenariusz: Rafał Szłapa
Rysunki: Rafał Szłapa
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2011
Seria: Bler
Druk: kolorowy
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 48
Cena: 29,90 zł
Wydawnictwo: Blik Studio
ISBN: 978-83-931632-1-2
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Bler #2: Zapomnij o przeszłości Bler #2: Zapomnij o przeszłości Bler #2: Zapomnij o przeszłości

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-