baner

Recenzja

Pamiętnik Kociłapki #3

Dariusz Hallmann recenzuje Pamiętnik Kociłapki #03
Na okładce widzimy trzy koty, ale nie ma wśród nich Chiko. Dlaczego? Ponieważ główna kocia bohaterka dwóch poprzednich tomów stopniowo odchodzi na dalszy plan. Brylują zaś kocury, które poznaliśmy pod koniec 2. tomiku – Ryu oraz Yume. Wkrótce dołącza do nich kociak Jasmine, zwany Jasu. Tutaj zatrzymam się na chwilę, aby wyrazić swoją wątpliwość. Otóż wydaje mi się, że Jasu błędnie traktowany jest przez tłumaczkę jako kot płci męskiej. Jego imię oraz to, co widać... od ogona strony, sugeruje, że to kotka. Jeśli dodamy do tego fakt, iż tłumacząc z japońskiego często trudno się zorientować, o jaką płeć chodzi, moje wątpliwości mogą być całkiem uzasadnione.

Trzeci i ostatni tom serii, składającej się z pionowych, czterokadrowych pasków, jest zarazem najlepszy. W dużej mierze wynika to z różnorodności kociej menażerii – w końcu co cztery koty, to nie jeden. Do tego Chiko bywa troszeczkę zblazowana, lubi pogwiazdorzyć, co oczywiście jako temat historyjek bywa całkiem nośne, ale z pewnością nie przydaje komiksowi zbyt wiele dynamiki.

Tymczasem młodsze kocie pokolenie pełne jest energii. Koty są stosunkowo nieprzewidywalne, pocieszne i urocze. Autorka często buduje gagi, porównując zwierzaki i wygrywając różnice między nimi. I wszystko mieści się w granicach prawdopodobieństwa, mimo iż chwilami można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z bohaterami lekko w swoich zachowaniach przeidealizowanymi.

Nobara Nonaka uproszczoną, karykaturalną kreską potrafi nadać każdemu kotu indywidualny rys. Z pasków bije też emocjonalna prawda, wywołująca przeświadczenie, iż skecze, obserwacje oraz refleksje dotyczące kotów są integralną częścią rzeczywistości na tyle wiarygodnej, abyśmy zdali sobie sprawę, że co prawda komiks jest o kotach, ale świat z tego komiksu na kotach się nie kończy i że gdzieś tam w tle toczy się prawdziwe życie.

Dariusz Hallmann

Opublikowano:Pamiętnik Kociłapki #03

Pamiętnik Kociłapki #03

Scenariusz: Nobara Nonaka
Rysunki: Nobara Nonaka
Data wydania: Październik 2011
Seria: Pamiętnik Kociłapki
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Cena: 19,99 zł
Wydawnictwo: Waneko
ISBN: 978-83-61023-81-4
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-