baner

Recenzja

Logikomiks - w poszukiwaniu prawdy

Michał Misztal recenzuje Logikomiks. W poszukiwaniu prawdy
Choć królowa nauk nigdy specjalnie mnie nie interesowała, a w latach szkolnych przyczyniła się do wielu stresów, "Logikomiks" od razu zwrócił moją uwagę. Komiks o matematyce? Brzmi ciekawie. W dodatku już na pierwszy rzut oka spodobały mi się ilustracje oraz kolorystyka, nie wspominając o tym, że lubię utwory autobiograficzne i biograficzne, nawet jeżeli są to biografie fabularyzowane.

Czym dokładnie jest "Logikomiks"? Tak naprawdę określenie "komiks o matematyce" jest sporym uogólnieniem. To kilka opowieści w jednej, trochę biografii Bertranda Russella, słynnego filozofa i logika, trochę historii matematyki, filozofii oraz, oczywiście, logiki, a także wątek poświęcony twórcom "W poszukiwaniu prawdy", ich wątpliwościom co do kształtu "Logikomiksu", wątek wbrew pozorom wcale nie mniej ważny od pozostałych. Wszystkie te rzeczy przeplatają się nawzajem i choć przed lekturą wydaje się, że mogą do siebie nie pasować, autorom udało się wyjść ze swojej koncepcji obronną ręką i zrobić naprawdę dobrą, solidną opowieść obrazkową.

Z pokazanych na okładce fragmentów innych recenzji można wyczytać między innymi, że "Lektura "Logikomiksu" jest jak najlepszy wykład uniwersytecki, na który trafia się przypadkiem, ale z zainteresowaniem słucha się go do samego końca". Rzeczywiście, spora część opowieści to wykład Russella, w którym opowiada o swoim życiu i swoich zmaganiach z logiką i wieloma innymi przeciwnościami losu, natomiast jeżeli ktoś oczekuje lekcji matematyki, raczej źle trafił. Wiedzy związanej z matematyką, logiką i filozofią jest w komiksie dużo (czasami, o czym wspominają sami autorzy, chęć przedstawienia pewnych faktów spowodowała przekreślenie innych, na przykład kiedy opisywane są spotkania osób, do których w rzeczywistości najprawdopodobniej wcale nie doszło), ale to coś lepszego niż typowa lekcja, suche przedstawienie czytelnikowi masy informacji. Apostolos Doxiadis, pomysłodawca "Logikomiksu", przyznaje, że najbardziej zależało mu na opowieści o ludziach oraz ich namiętnościach i dość często podkreślanemu związkowi pomiędzy logiką a szaleństwem. "W poszukiwaniu prawdy" mówi o bardzo ciekawym człowieku, jakim był Bertrand Russell, co już samo w sobie jest dostatecznie interesujące, przy okazji prezentując wiele innych nieszablonowych postaci zajmujących się nauką i, owszem, zawiera dużą dawkę wiedzy, ale nie uczy ani nie poucza. Wszystko przedstawione jest w nienachalny sposób, autorzy nie chcieli pokazywać swojej wyższości nad czytelnikiem, jednak na szczęście nie uważali go też za idiotę. Nie jestem w stanie określić, czy w czasie tworzenia swojej opowieści nie popełnili błędów, nie dopuścili się pomyłek i przekłamań, za to z całą pewnością zrobili bardzo dobry komiks.

Osobnym wątkiem są wspomniane wcześniej dyskusje samych autorów. Scenarzyści oraz rysownicy zostali bohaterami własnej historii, dyskutują ze sobą, spierają się o to, jak powinna wyglądać biografia Russella, niespodziewanie przerywają jego wykład i wtrącają się w najmniej spodziewanych momentach. Moim zdaniem ten element wyszedł dobrze na samym początku i końcu komiksu, jako klamra spinająca całość, ale w samym środku opowieści mogło to zostać trochę ograniczone. Czasami ten pomysł przeszkadza. Sam w sobie jest rozegrany dobrze, ale bywa, że niepotrzebnie zaburza płynność głównego wątku.

Rysunki z jednej strony można określić jedynie jako poprawne, z drugiej ich prostota i jak najlepiej rozumiana sympatyczność i przystępność, od kreski po kolory, od samego początku zachęcają do lektury. Zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie. Zresztą, fabuła "Logikomiksu" to coś, do czego w ogóle nie pasowałyby szczegółowe, pełne fajerwerków ilustracje, spokojna szata graficzna pasuje tutaj idealnie. Kawał dobrej roboty, zasługującej tylko na pochwałę.

Nie uważam "W poszukiwaniu prawdy" za ścisłą czołówkę minionego roku, ale na pewno jest to jeden z lepszych komiksów, jakie opublikowano w naszym kraju w 2011 roku. I gdybym przeczytał go wcześniej, na pewno nie ominąłbym go przy okazji pisania wszelkich podsumowań. Ciekawa, dzięki swojej tematyce nietypowa rzecz, bardzo dobrze zrealizowana i zdecydowanie warta uwagi.

Opublikowano:



Logikomiks. W poszukiwaniu prawdy

Logikomiks. W poszukiwaniu prawdy

Scenariusz: Apostolos Doxiadis, Christos H. Papadimitriou
Rysunki: Alecos Papadatos
Tusz: Alecos Papadatos, Dimitris Karatzaferis, Thodoris Paraskevas
Kolor: Annie Di Donna
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2011
Tytuł oryginału: Logicomix. An Epic Search for Truth
Tłumaczenie: Jarosław Mikos
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Cena: 49,9 zł
Wydawnictwo: W.A.B.
ISBN: 978-83-7747-535-5
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Logikomiks - w poszukiwaniu prawdy Logikomiks - w poszukiwaniu prawdy Logikomiks - w poszukiwaniu prawdy

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-