Recenzja

W cieniu gwiazdy

Michał Misztal recenzuje Strefa Komiksu #16: W cieniu gwiazdy
"W cieniu gwiazdy", druga część autobiograficznego cyklu Zygmunta Similaka, to praktycznie powtórka z rozrywki, ze wszystkimi zaletami oraz, niestety bardziej licznymi, wadami całego przedsięwzięcia. Nieco inne realia, trochę starszy i dojrzalszy główny bohater, to właściwie jedyne różnice. Sposób ilustrowania i opowiadania historii pozostał ten sam, w związku z czym osoby znające poprzednią część będą miały do czynienia z kontynuacją, która nie obniża poprzeczki, ale też nie podnosi jej ani o centymetr. Gdyby całość została wydana w jednym tomie, prawdopodobnie niewielu czytelników zauważyłoby fakt, że pierwotnie komiks był złożony z dwóch osobnych albumów.

To nadal względnie ciekawa rzecz dla fanów twórczości autobiograficznej albo wojennej, w dalszym ciągu bardziej ze względu na tematykę niż trzymający w napięciu scenariusz i powalające rysunki. Choć w komiksie znajduje się wiele osobistych wątków, znaczna część opowieści nie potrafi wciągnąć ani chwycić za serce. Przez dużą część historii przeszedłem wręcz obojętnie, jednak znalazło się też parę fragmentów, które zapadają w pamięć, jak ten o podrzuconym noworodku i kradzieży kozy lub o pobiciu młodego folksdojcza. Gdyby tylko autor umiał przedstawić je w bardziej interesujący sposób...

Album "W cieniu gwiazdy" został podzielony na trzy części: pierwsze dni okupacji, przygody Zygmunta Similaka w harcerstwie i jego sen z udziałem bohaterów komiksu o Wicku i Wacku. Pomijając fakt, że ostatni epizod średnio pasuje do reszty i został doczepiony jakby na siłę, w rozdziale o harcerstwie nie znajdziemy zbyt wiele okupacji, którą zapowiada tytuł komiksu. Jest w nim kilka ciekawych wydarzeń, ale sam podział wydaje się trochę niepotrzebny i nieprzemyślany.

Zarówno "W cieniu gwiazdy" jak i pierwsza część autobiograficznego cyklu Zygmunta Similaka na pewno nie przejdą do historii polskiego komiksu. Po lekturze czytelnik nie powinien mieć wątpliwości, dlaczego tak się nie stanie, ale przypuszczam, że pomimo licznych niedociągnięć, nie uzna czasu spędzonego z tą opowieścią za całkowicie stracony.

Opublikowano:Strefa Komiksu #16: W cieniu gwiazdy

Strefa Komiksu #16: W cieniu gwiazdy

Scenariusz: Zygmunt Similak
Rysunki: Zygmunt Similak
Data wydania: Grudzień 2010
Seria: Strefa Komiksu, Historie Okupacyjne
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 56
Cena: 19,9 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Roberta Zaręby
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

W cieniu gwiazdy W cieniu gwiazdy W cieniu gwiazdy

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-