reklama baner reklama
baner

Recenzja

Zemsta hrabiego Skarbka

Łukasz Chmielewski recenzuje Zemsta hrabiego Skarbka
10/10
Zemsta hrabiego Skarbka
10/10
Właściwie wystarczyłoby napisać, że „Zemsta hrabiego Skarbka” jest rewelacyjnym komiksem. Reszta to zbędne dzielenie włosa na czworo. Taka jest prawda. Kolejne zdania są skierowane do tych, którzy nad syntetyczne ujęcie przedkładają analizę, musząc jak niewierny Tomasz dotknąć trzewi...

„Zemsta...” to dylogia rysownika Grzegorza Rosińskiego i scenarzysty Yvesa Sente’ego. O wyjątkowości tego komiksu decydują dwa czynniki: pierwszym jest warstwa graficzna, drugim fabuła.

Grzegorz Rosiński w tym komiksie wznosi się na wyżyny swoich możliwości. „Zemsta...” jest w całości namalowana. Każdy kadr to pełnoprawny obraz, dopieszczony w każdym detalu. Rosiński maluje realistycznie, wpisując się w nurty i trendy panujące w ówczesnym malarstwie. Jest to zabieg trafiony nie tylko ze względu na ramy czasowe rozgrywanej historii, ale także z tego powodu, że głównym bohaterem jest malarz, tworzący przede wszystkim realistyczne kobiece akty.

W warstwie graficznej są zatem dwa komplementarne poziomy – Rosiński maluje komiks o malarzu w takim stylu, w jakim malarz tworzy własne prace. Kadry z komiksu stają obrazami, namalowaną biografią malarza, a pomiędzy opowiadaną historią a sposobem jej przedstawienia wywiązują metawięź. Rysownik staje się rysowanym bohaterem. Treść i forma osiągają organiczną jedność, a granica między nimi zaciera się do pewnego stopnia. Co więcej – „Zemsta...” to też naprawdę bardzo efektowny wizualnie komiks, taki który się w dużej mierze ogląda. Ten też się czyta z zapartym tchem.

Yves Sente także jest w świetnej formie. Napisana przez niego historia trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Do Paryża końca pierwszej połowy XIX wieku przybywa polski szlachcic, hrabia Skarbek. Towarzyszy mu czarnoskóra i piękna służąca. Tajemniczy arystokrata powraca, żeby się zemścić. Przed laty karierę tego obiecującego malarza przerwał spisek marszandów i morderstwo, w które go wrobiono.

Sente napisał klasyczną powieść awanturniczą, czerpiąc z historii literatury. Z jednej strony posłużył się gotowymi chwytami fabularnymi, z drugiej bawił się konwencją, puszczając oko do oczytanego odbiorcy.

„Zemsta...” to komiks rozrywkowy, ale niepozbawiony drugiego dna, głębszego sensu. Dzięki temu można go czytać na dwóch poziomach: pierwszym i podstawowym, wynikającym z przebiegu fabuły, i drugim, pełnym malarskich i literacko-historycznych aluzji. Na tym właśnie polega wielkość tego komiksu.

Opublikowano:Zemsta hrabiego Skarbka

Zemsta hrabiego Skarbka

Scenariusz: Yves Sente
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Wydanie: II (I zbiorcze)
Data wydania: Czerwiec 2010
Seria: Zemsta hrabiego Skarbka, Kolekcja komiksów Grzegorza Rosińskiego
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 215 x 290 mm
Stron: 128
Cena: 69 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-237-4605-8
WASZA OCENA
5.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Zemsta hrabiego Skarbka Zemsta hrabiego Skarbka Zemsta hrabiego Skarbka

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-