baner

Recenzja

Kajtek i Koko w Londynie (II wydanie)

Mariusz Miros recenzuje Kajtek i Koko w Londynie
8/10
Kajtek i Koko w Londynie (II wydanie)
8/10
Janusz Christa jest znany z wielu komiksów, z których najsłynniejsze są przygody mieszkańców Mirmiłowa: Kajka i Kokosza. Jednak protoplastami tych postaci są marynarze: Kajtek i Koko, którzy przeżyli również wiele wspaniałych przygód.

„Kajtek i Koko w Londynie" to antologia podzielona na trzy części. W pierwszej mamy krótkie, kilku kadrowe historyjki o Kajtku, które autor narysował z okazji święta Gdańska. Drugą część stanowi historia rozgrywająca się na tajemniczej wyspie, na którą trafia część załogi „Kakaryki”, macierzystego statku Kajtka i Koka. Ostatnia zaś to „Londyński kryminał”, który rozwiązują nasi bohaterowie podczas postoju w stolicy Wielkiej Brytanii.

Summa summarum otrzymujemy w jednym albumie pewien przekrój twórczości Christy, skądinąd częściowo przynajmniej znany jego fanom. Podejrzewam, że głównie pierwsza część może być mniej znana, głównie z racji tego, że powstała i dawno, i chyba nie była publikowana w późniejszych latach w innej niż gazetowa formie. Mamy tu również do czynienia jeszcze z Kajtkiem-Majtkiem, czyli pierwszą wersją Kajtka znanego z późniejszych, wspólnych z Kokiem, przygód. Ciekawym doświadczeniem jest poznawanie zarówno ewolucji bohaterów, jak i stylu rysowania autora, czego mamy tutaj dobry przykład.

Znajdujące się w antologii „Zwariowana wyspa” oraz „Londyński kryminał” są zamkniętymi opowieściami pełnymi tego, co u Christy znaliśmy i kochaliśmy. Mamy tutaj bowiem do czynienia z charakterystycznym stylem rysowania, humorem, szczegółowością rysunków oraz wciągającymi opowieściami. W pierwszej, ze wspomnianych historii, mamy rozbudowany motyw paranormalny, w który wciągnięci zostają marynarze z parowca „Kakaryka”, oczywiście z Kajtkiem i Kokiem w składzie. W drugiej zaś Kajtek i Koko zostają wciągnięci w sprawę zaginięcia drogiego, brylantowego naszyjnika.

Z dzisiejszego punktu widzenia fabuła wzmiankowanych historii wydaje się być trochę archaiczna. Śmieszyć może niektóre nazewnictwo, żarty czy problemy bohaterów, ale... przyjemność z lektury pozostała, moim zdaniem, taka sama. Wartością dodaną zaś jest możliwość spojrzenia na świat drugiej połowy dwudziestego wieku i porównania go z dzisiejszą rzeczywistością. Czytając te komiksy, z pewnym zaskoczeniem zauważa się, że pewne rzeczy jednak, mimo upływu lat, nie zmieniły się.

Świetnym elementem uzupełniającym album jest zamieszczona na jego końcu notka bibliograficzna wraz z całą bibliografią autora. Pozwala to na zapoznanie się z nią oraz poznanie jej bogactwa. Poza twórczością autora przedstawiono tutaj również szereg projektów nią inspirowanych, jak puzzle, gry czy parodie.

Pozycja ta jest z pewnością dobra zarówno dla fanów Christy jako przypomnienie jego prac i jako przedstawienie mniej znanych, wczesnych komiksów osobom nieznającym jeszcze całego bogatego dorobku Mistrza. Janusz Christa to klasyk polskiego komiksu. Jest dlań jedną z najbardziej zasłużonych postaci i z pewnością na zawsze pozostanie świetnym wzorem do naśladowania. Dobrze, że mamy możliwość przypomnieć sobie, znane wielu z dzieciństwa, historie, poznać dotąd nieprzeczytane i raz jeszcze miło spędzić czas z ulubionymi przez wiele pokoleń Polaków bohaterami.

Opublikowano:



Kajtek i Koko w Londynie

Kajtek i Koko w Londynie

Scenariusz: Janusz Christa
Rysunki: Janusz Christa
Wydanie: II zbiorcze
Data wydania: Luty 2011
Seria: Kajtek i Koko, Klasyka Polskiego Komiksu
Druk: czarno-biały + kolor
Oprawa: twarda
Format: 17x26 cm
Stron: 176
Cena: 49, 90 zł
Wydawnictwo: Egmont
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Kajtek i Koko w Londynie (II wydanie) Kajtek i Koko w Londynie (II wydanie) Kajtek i Koko w Londynie (II wydanie)

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Galvar -

To (prawdopodobnie) moja ostatnia recenzja na Alei. Mam nadzieję, że któraś z nich w jakimś stopniu komuś pomogła bądź go zainteresowała.

Potencjalnym czytelnikom dziękuję i pozdrawiam.