baner

Recenzja

Safari na plaży

Mariusz Miros recenzuje Safari na plaży
7/10
Safari na plaży
7/10
Komiks jest czarno-białą historią przygód niepozornego królika w okularach, który podczas strasznej burzy zostaje wyrzucony na brzeg tytułowej plaży. Sytuacja ta nieco kojarzy się z tradycyjnymi już w literaturze, filmie i ogólnie kulturze motywami rozbitka, nowego świata, kontaktu z innymi. Mawil wykorzystał go krojąc na miarę zwykłego, z pozoru, spotkania nad morzem.

Super Szarak, bo tak według okładkowej notki się nazywa sympatyczny królik, musi sobie radzić w niezbyt mu przyjaznym nadmorskim środowisku. Autor przedstawił tutaj proces adaptacji do nowych warunków. Sytuacja królika nieco się zmienia gdy spotyka trzy młode, opalające się na plaży topless dziewczyny. Spotkanie to powoduje, że życie staje się trochę bardziej znośne pod względem praktycznym. Dzięki dziewczynom bowiem egzystencja królika nie jest już li tylko samotną walką o przetrwanie. Inna sprawa, że relacje pomiędzy nimi nie są zawsze jasne, co powoduje brak zrozumienia i czasem zabawne nieporozumienia, ale także nowe doświadczenia w życiu naszego bohatera.

Mawil ciekawie przedstawił w swoim komiksie relacje i uczucia pomiędzy osobami z różnych środowisk, które potrafią się na jakiejś wspólnej platformie porozumieć. Nie znaczy to jednak, że nie przebiega to bezproblemowo. Widać, że czasem brak jest wspólnych punktów odniesienia, życiowego doświadczenia, których to braków nie da się łatwo przezwyciężyć. Nie znaczy to jednak, że przekreślają wspólną koegzystencję.

Autor wiele przekazuje obrazem. W komiksie dominują, z pozoru sielskie, sceny plażowania, zabaw w wodzie itp. Niemniej jednak tu i ówdzie widać, że ta historia niesie w sobie głębszy sens. Nie tylko o wspomnianym wcześniej porozumieniu, ale także o miłości, dorastaniu, relacjach damsko-męskich. Jest to wszystko, na szczęście, podane lekko i strawnie. Komiks czyta się szybko, ale nie bezmyślnie.

W rysunku widać indywidualną kreskę autora. Jest dość charakterystyczna. Powiedziałbym też, że łączy swego rodzaju minimalizm ze szczegółowością. Nie znajdziemy bowiem w tym albumie zbędnych graficznych ozdobników, szczegółów. Nie ma też zbędnych scen czy kadrów. Wszystko jest skrojone na miarę. Zarówno rysunek jak i tekst są odzwierciedleniem fabuły w stopniu wystarczającym do sprawnego jej odbioru. Widać, że autor potrafi nimi operować w odpowiednio wyważonych proporcjach.

Podsumowując, uważam, że komiks ten jest wart uwagi. To dobry przykład umiejętnego wykorzystania dostępnych środków do poruszenia ważnych problemów przy pomocy nienachalnej, swojskiej historii. Nie jest to z pewnością album dla każdego – na pewno dla osób oczekujących od komiksu czegoś więcej niż li tylko rozrywki, ale nawet jeśli zapozna się z nim ktoś spoza potencjalnych odbiorców, nie licząc oczywiście dzieciaków zainteresowanych tylko wytworami ogólnoświatowej popkultury jak np. amerykańscy superbohaterowie, powinien być z lektury zadowolony.


Opublikowano:



Safari na plaży

Safari na plaży

Scenariusz: Mawil
Rysunki: Mawil
Data wydania: Październik 2010
Tłumaczenie: Grzegorz Janusz
Druk: czarno-biały
Oprawa: oprawa miękka szyto-klejona
Format: 170 × 225 mm
Stron: 80
Cena: 26,9 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-60915-49-3
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Safari na plaży Safari na plaży Safari na plaży

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-