baner

Rzut Okiem

Pamiętnik Kociłapki #01

Sylwia Kaźmierczak
Kot i jego natura to bardzo wdzięczny temat na komiksy, eksplorowany w tym medium na szereg sposobów: w antropomorficznej formie, przedstawiany jako detektyw czy żołnierz albo w swoim naturalnym, zwierzęcym wcieleniu jako domowy pupil. I w takiej też inkarnacji widzimy go w „Pamiętniku Kociłapki”, nowej mandze wydanej przez Waneko, w której cała uwaga skupiona została na syjamskiej kotce.

Na tomik składa się kilkadziesiąt 4-panelowych stripów (tzw. yon-koma), w których autorka - Nobara Nonaka - przedstawia w humorystyczny sposób, jak to jest mieć kota. Chiko, pupilka Nonaki, lubi wygrzewać się przy piecyku, spać, zjadać flądrę, rozrabiać. Z komiksu dowiemy się też, czego nie lubi. Chiko, jak każdy kot, miewa swoje maniery, czym wywołuje stres u swojej pani. Poczynione przez właścicielkę zapiski współegzystowania pod jednym dachem odsłaniają przyzwyczajenia zarówno jej samej jak i zwierzaka. Od czasu do czasu w fabule pojawiają się też postaci poboczne, w osobach weterynarza i rodziny autorki, nierozerwalnie związane z głównymi bohaterkami historii.

Prosta forma wybrana przez Nonakę okazała się szczególnie trafna. Krótkie stripy opisujące konkretne zdarzenia, nie nudzą, a przy tym zakończone są trafną puentą.

„Pamiętnik Kociłapki” to kolejny już tytuł na polskim rynku, pokazujący blaski i cienie posiadania kota. Od „Cześć Michael” odróżnia go niewymuszony humor oraz lepsza oprawa graficzna, bowiem Nonaka nie posługuje się tak toporną kreską jak autor „Michaela”. Rok temu wydawnictwo WAB zaprezentowało komiksową wersję „Kota Simona”. Mimo całej mojej sympatii dla filmików z pupilem Simona na kanale Youtube, Chiko i jej pani zdecydowanie wygrywają, w porównaniu rysowanych przygód obu zwierzaków. A wszystko dzięki realistycznemu potraktowaniu tematu, bez wstawek o rozmowie kota z jeżem czy przeglądaniu przez tego pierwszego menu z rybami, co było charakterystyczne dla albumu Tofielda.

„Pamiętnik Kociłapki” to niewymagająca lektura dla miłośników kotów i wszystkich tych, którzy są ciekawi, jak wygląda życie tych czworonożnych stworzeń.


Opublikowano:Pamiętnik Kociłapki #01

Pamiętnik Kociłapki #01

Scenariusz: Nobara Nonaka
Rysunki: Nobara Nonaka
Data wydania: Styczeń 2011
Seria: Pamiętnik Kociłapki
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Cena: 19,99 zł
Wydawnictwo: Waneko
ISBN: 978-83-61023-78-4
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-