baner

Recenzja

Skład główny

Kaja Wabbit recenzuje Skład główny #1
Notre-Dame-Des-Lacs to mała kanadyjska miejscowość leżąca wśród lasów i odcięta od reszty świata. Mamy lata 20. XX wieku. Życie toczy się tu leniwie i spokojnie (nie licząc drobnych sąsiedzkich animozji), jego rytm wyznaczają pory roku i święta kościelne. Co roku większość mężczyzn wyrusza na kilka miesięcy na wyręb lasu. Kobiety zajmują się pracami domowymi, rodzą dzieci, wychowują je. Zdaje się, że panujący tu ład jest naturalny, a wszystkim mieszkańcom dobrze leżą przypisane im role. Jednak wystarczy odpowiedni układ wydarzeń, by na powierzchnię wypełzły skrywane dotąd tęsknoty i pragnienia, a przyjęty porządek został zaburzony.

Pierwszym z łańcuszka takich zdarzeń jest śmierć właściciela tytułowego składu głównego, jedynego w okolicy sklepu wielobranżowego, w którym zaopatrują się mieszkańcy. Zaniepokojeni, oczekują teraz, że interes przejmie wdowa po zmarłym, 40-letnia Marie. Tak też się dzieje. Pozornie wszystko wraca do normy. Co prawda niektórych szokuje, że kobieta może prowadzić samochód (bohaterka musi przecież zająć się zaopatrzeniem), ostatecznie jednak nowa rola Marie zostaje zaakceptowana.

Niedługo potem w miejscowości pojawia się tajemniczy przybysz, który zamieszka u osamotnionej Marie. Serge to klasyczny "obcy" w dobrze znanym, poukładanym świecie. Ma inny akcent, w przeciwieństwie do pozostałych mężczyzn zamieszkujących Notre-Dame-Des-Lacs czyta książki. Nie ma oporów, by przekraczać funkcjonujący w miasteczku męsko-damski podział obowiązków: rzuca się, by pomóc Marie sprzątać (co wprawia ją w zakłopotanie), zaczyna gotować. Nic więc dziwnego, że - mimo jego nienagannych manier i przyjacielskiego usposobienia - niektórzy są do Serge'a automatycznie wrogo nastawieni, wyczuwając w nim "innego". Wkrótce przez nową działalność, jakiej podejmuje się "obcy", życie społeczne w Notre-Dame-Des-Lacs ulega radykalnemu przearanżowaniu. A że nie wszystkim się to podoba, sytuacja nieuchronnie zmierza ku konfliktowi - dochodzi do podziału na dwa przeciwne obozy. Kobiety kibicują przybyszowi, a większość mężczyzn tępi go...

Nie można pominąć roli nowego proboszcza, który - jak można wywnioskować z relacji mieszkańców - jest znacznie bardziej liberalny od poprzednika. Obecność księdza, który przyjaźni się z zatwardziałym ateistą, i który - wbrew oczekiwaniom tradycjonalistów - nie potępia zachowań uważanych za nieodpowiednie, sprzyja zachodzącym w życiu wspólnoty zmianom.

Autorzy komiksu - Regis Loisel i Jean-Louis Tripp - zgrabnie unikają stereotypowego przedstawienia bohaterów. Znajdują zrozumienie i współczucie nawet dla tych najmniej sympatycznych, z wyczuciem pogłębiają postaci, przedstawiając nam ich racje i kierujące nimi motywacje, wstrzymują się od jednoznacznych ocen.

Losy mieszkańców Notre-Dame-Des-Lacs ukazane są na tle zapierającej dech w piersiach przyrody. Rysunki w komiksie przypominają niekiedy baśniowe ilustracje. Obraz wiejskiego życia nie jest tu jednak wyidealizowany - to dość realistyczny portret prowincji. Mamy i scenę uboju świni, bimbrownię tuż przy szkole i błocko na drodze – takie tam sielskie uroki.

Akcja "Składu głównego" toczy się powoli, ale w kadrach wbrew pozorom dużo się dzieje. Obok głównego wątku możemy jednocześnie śledzić przeplatające się na dalszych planach poboczne historyjki. Oprócz losów bohaterów możemy za ich plecami obserwować przejścia sąsiadów, lecz także przygody czarnego kota Marie, łaciatego psa czy kaczki.
Ale to nie wszystko - nie tylko my podglądamy sąsiadów i zwierzaki, ale i oni/one podglądają głównych bohaterów. To z ich perspektywy obserwujemy niekiedy ich przejścia - a to zza krzaków, to znów zza uchylonej firanki czy płotu lub też z żabiej (czy też w tym wypadku "kociej") perspektywy. Te zmiany punktu widzenia nadają opowieści dynamiki i bardzo ją urozmaicają.

Każdy z zawartych w polskim zbiorczym wydaniu trzech tomów kończy się w przełomowym dla historii momencie - nie inaczej jest z wieńczącą zbiór trzecią częścią. Dlatego z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy!


Opublikowano:



Skład główny #1

Skład główny #1

Scenariusz: Regis Loisel, Jean-Louis Tripp
Rysunki: Regis Loisel, Jean-Louis Tripp
Kolor: Francois Lapierre
Data wydania: Październik 2010
Seria: Skład główny, Plansze Europy
Tytuł oryginału: Magasin general
Tłumaczenie: Katarzyna Wójtowicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 215 x 290 mm
Stron: 240
Cena: 119,90 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-237-3692-9
WASZA OCENA
10.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Skład główny Skład główny Skład główny

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

zeziol -

Jeden z najlepszych komiksów jakie ostatnio czytałem, a już z pewnością jeden z najlepszych komiksów serii "Plansze Europy" - serdecznie polecam!

dzikiwiesiek -

trzeba będzie poczytać




______________
facebook proxy