baner

Recenzja

Korfanty

Łukasz Chmielewski recenzuje Korfanty
7/10
Korfanty
7/10
„Korfanty” to drugi po „Łupaszcze” wspólny komiks o tematyce historycznej duetu Sławomir Zajączkowski (scenariusz) i Krzysztof Wyrzykowski (rysunek). Obaj twórcy znani są przede wszystkim z właśnie z komiksów o tematyce historycznej (obrona Westerplatte, biografia Popiełuszki, okupacja Białej Podlaski). Biorąc pod uwagę takie doświadczenie, można po tej parze twórców spodziewać się sprawnego komiksu, którego fabuła oparta jest na faktach. I w gruncie rzeczy tak jest.

Rysownikowi nie ma w zasadzie czego zarzucić. Realistyczna kreska Wyrzykowskiego jest sprawna. Plansze są dynamiczne i ciekawie skomponowane. Sporo dzieje się także w warstwie wizualnej, dzięki czemu lektura nie ogranicza się tylko do czytania dymków (duża w tym zasługa zapewne także scenarzysty). Z drugiej strony styl Wyrzykowskiego jest mało oryginalny i niespecjalnie zapada w pamięć. Niemniej jednak pasuje do rodzaju opowiadanej historii, a komiks od strony wizualnej jest dobrze zrealizowany.

Zajączkowski popełnił jednak podstawowy błąd, jaki dotyka na ogół większość polskich komiksów historycznych. Scenarzysta starał się w jednym albumie (o standardowej, europejskiej objętości) zawrzeć, jeśli nie całe życie Wojciecha Korfantego, to przynajmniej większość najważniejszych epizodów. Pomysł o tyle karkołomny, o ile biografia tego polityka jest bogata i burzliwa. Trudno przekonująco na kilkudziesięciu stronach opisać i dzieciństwo bohatera, jego działalność polityczną, której efektem było przyłączenie dużej części Śląska do Polski, i naszkicować wiarygodnie i w miarę pełnie tło społeczno-polityczne tamtych czasów. Siłą rzeczy trzeba iść albo w uproszczenia, albo w symbolizm. Zajączkowskiemu udaje się jednak w dużej mierze wybrnąć z tego przede wszystkim za sprawą zabiegu formalnego – komiks został podzielony na trzy niezależne historie, które łączy osoba Korfantego.

W pierwszej odsłonie przedstawiona zostaje ogólna sytuacja polityczna i pokazany sam główny bohater – od dziecka do pierwszych kroków w polityce. Fabuła tego epizodu została tak skonstruowana, żeby czytelnik nie miał wątpliwości, że Korfanty był predystynowany do wielkich czynów. To dobre wprowadzenie do stworzenia mitu bohatera (choć zaznaczyć należy, że Zajączkowski jest daleki od hagiografii), czyli pokazania wielkich czynów, jakich dokonał. Drugi epizod to właśnie wspomniane wielkie czyny. Są nimi: działalność polityczna o polskość Śląska, i po nieudanym plebiscycie zorganizowanie III Powstania Śląskiego, którego był dyktatorem. Ostatni epizod to klamra zamykająca biografię tego polityka, który jako przeciwnik sanacyjnych władz został oskarżony o działalność antypolską (sic!) i musiał opuścić ojczyznę. Z edukacyjnego punktu widzenia taka trójczłonowa konstrukcja ma sens, gdyż dzięki wychwyceniu najistotniejszych faktów pozwala na możliwe najpełniejszy obraz życia Korfantego. Formalnie oczywiście także taki układ się broni – co więcej jest to chyba najbardziej sensowne rozwiązanie dla fabuł opartych na biografiach. Jednak od strony samej opowieści, czyli przyjemności lektury i związanego z nią dreszczyku emocji, towarzyszącego obcowaniu z zajmującymi historiami, taki zabieg prowadzi do dość beznamiętnego przyswojenia pewnej ilości faktów.

Komiks o Korfantym nie jest porywającą historią – nie jest też wycinkiem z biografii znanej postaci, która sama w sobie jest zamkniętą fabułą, ale konglomeratem faktów. Z tego też powodu komiks traci na atrakcyjności, gdyż trudno tu o budowanie napięcia i tajemnicy. A szkoda, bo plebiscyt i powstanie na Śląsku mają potencjał. Mimo tego komiks jest sprawnie zrealizowany i dzięki temu śmiało można powiedzieć, że jest jednym z lepszych albumów o tematyce historycznej, jakie do tej pory ukazały się w Polsce.

Opublikowano:



Korfanty

Korfanty

Scenariusz: Sławomir Zajączkowski
Rysunki: Krzysztof Wyrzykowski
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2010
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 52
Cena: 25 zł
Wydawnictwo: Ars Cameralis Silesiae Superioris
ISBN: 978-83-928793-0-5
Konsultacja historyczna i współpraca redakcyjna: Ryszard Mozgol, Tomasz Buja
Konsultacja językoznawcza: Jolanta Tambor
Recenzenci: Grzegorz Bębnik, Piotr Greiner
Redakcja i korekta: Piotr Zaczkowski
Współpraca: Instytut Pamięci Narodowej, Komisja Ścigania Zbrodni Przeciw Narodowi Polskiemu - Oddział W Katowicach
Nakład: 3000 egz.
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Korfanty Korfanty Korfanty

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-