baner

Impreza

Bałtycki Festiwal Komiksu 2010

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Mamy zaszczyt po raz trzeci zaprosić Wszystkich na Bałtycki Festiwal Komiksu - GDAK, którego główna część odbędzie się 26-27.06.2010 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku ul.Paderewskiego 11. Cieszymy się, że w poprzednich latach impreza ta spełniła swoje podstawowe założenie - zintegrowała środowisko związane z komiksem. Podczas trwania Festiwalu twórcy, wydawcy, badacze i fani komiksu wspólnie dyskutowali, słuchali prelekcji, uczestniczyli w warsztatach, ale również bawili się. Na forach, blogach, a także w rozmowach na imprezach branżowych, można było słyszeć opinie, że dla wielu osób BFK dał okazję do nawiązania licznych znajomości.
logobfk

W tym roku również nie zabraknie gości zagranicznych. Na zaproszenie organizatorów oraz wydawnictw kultura gniewu oraz timof i cisi wspólnicy przyjedzie dwójka znamienitych twórców. Będą to Rutu Modan oraz Olivier Schrauwen.

Rutu Modan to urodzona w 1968 roku izraelska ilustratorka i twórczyni komiksowa. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych i Wzornictwa Bezalel w Jerozlomie. Jest współredaktorką izraelskiego wydania MAD. Była nominowana do licznych nagród i wyróżnień. Za opublikowany w kwietniu tego roku nakładem kultury gniewu komiks Rany wylotowe otrzymała nagrodę Eisnera.

Olivier Schrauwen, urodzony w 1977 w Belgii. Studiował w Gandawie zarówno animację (KASK) oraz komiks (Sint-Lucas Hogeschool) i z tymi dwoma dziedzinami związał swoją karierę. Na polu sztuki sekwencyjnej może pochwalić się osiągnięciami i unikatowym stylem, w konwencji najlepszych amerykańskich komiksów gazetowych z początku XX wieku. Jego prace pojawiały się w licznych pismach, w tym słynnym Spirou. Premiera najbardziej znanego album Schrauwena Mój syn jest zapowiadana przez wydawnictwo timof i cisi wspólnicy na BFK.

Ponownie będziemy również gościć Yoshimasę Mizuo - wieloletniego redaktora komiksowego wydawnictwa Kodansha oraz producenta takich hitów, jak Akira czy Ghost in the Shell. Na spotkaniu z nim będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat pracy w japońskiej firmie zajmującej się sztuką sekwencyjną.


Nie sposób wymienić wszystkich gości, którzy pojawili się w poprzednich dwóch edycjach, by nikogo nie pominąć. W Festiwalu uczestniczyła czołówka polskich twórców, ale również zagraniczni komiksiarze (David Lloyd i Guy Delisle) oraz znakomici teoretycy komiksu - prof. Jaqueline Brendt (obecnie Uniwersytet Seika, Kioto - uczelnia posiadająca wydziały komiksu i animacji), dr Kees Ribbens (Royal Dutch Academy of Sciences, Amsterdam) oraz Rik Sanders (Holandia; redaktor Stripschrift - najstarszego magazynu informacyjnego poświęconego komiksowi na świecie). Pojawili się również wydawcy, a przede wszystkimi fani, o których często się zapomina, a bez nich przecież nie byłoby naszego rynku komiksowego, co za tym idzie, imprez takich, jak BFK. Gościliśmy również przedstawicieli różnych organizacji i urzędów.

Przedstawiciel Urzędu Promocji Turystyki Walonia-Bruksela - pan Michał Janowski wziął aktywny udział w festiwalu i pokazał, że warto promować się przez komiks. Cieszymy się, że Pomorze nie jest w tej kwestii gorsze i zarówno na szczeblu miejskim (tutaj szczególnie należy wymienić Gdańsk - kandydata na Europejską Stolicę Kultury 2016 oraz Wejherowo), jak i na szczeblu województwa (urzędu marszałkowskiego) dostrzeżona została potrzeba budowania pozytywnego wizerunku marki naszego regionu poprzez sztukę sekwencyjną.

Oczywiście największe ukłony ślemy w kierunku Komisji Europejskiej - przedstawicielstwo w Polsce, która włączyła się w organizację zeszłorocznej imprezy.

Mamy nadzieję, że w tym roku również uda się sprostać oczekiwaniom, a atrakcje, jakie zaproponujemy będą równie ciekawe, o ile nie ciekawsze. Należy jednak pamiętać, że BFK jest festiwalem nie tylko dla środowiska, ale przede wszystkim współtworzona przez środowisko, dlatego czekamy na ciekawe pomysły dotyczące punktów programu. Każdego, kto chciałby pochwalić się swoją twórczością, podzielić swoją wiedzą (panele, warsztaty itd.) albo w jakikolwiek inny sposób wesprzeć imprezę, zachęcamy do kontaktu.


Piątek (25.06.2010)

Wernisaż otwierający wystawę "Pusty Komiks" odbędzie się 26 czerwca o godzinie 19:00 w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, ul. Jaskółcza 1. Wstęp na wernisaż wolny.

Sobota (26.06.2010)

Sala 1
9:00 - 9:30 Uroczyste otwarcie festiwalu
9:30 - 10:30 Mówić i pisać o komiksie - Czy warto rozmawiać o komiksie?
10:30 - 11:30 Spotkanie z wydawcami
11:30 - 13:00 Spotkanie z Rutu Modan autorką komiksu "Rany wylotowe"
13:00 - 14:00 Różnorodność postaci w mandze i anime - Yoshimasa Mizuo producent "Ghost in the Shell"
14:00 - 14:30 Spotkanie z twórcami serii "Epizody z Auschwitz"
14:30 - 16:00 Spotkanie z Olivierem Schrauwenem autorem "Mojego syna"
16:00 - 16:30 Spotkanie z polskimi autorami nowości od kultury gniewu
16:30 - 16:55 Prezentacja Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego
16:55 - 17:15 Projekt Karton - spotkanie z redakcją i twórcami Kartonu
17:15 - 17:30 Rozdanie GDAK-ów, wyłonienie zwycięzców konkursu "Pasek w pomorskich klimatach"


Sala 2
9:30 - 10:30 Od Rotmistrza Polonii do Kapitana Polski - historia superbohatera - Łukasz Kowalczuk
10:30 - 11:30 Dynamizm w komiksie - Bartłomiej "Graphicus" Kuczyński
11:30 - 12:30 Geeki w komiksie - Marta Tymińska i Paulina Szugalska
12:30 - 13:30 Research w komiksie. Na co to komu i po co? - Karol "KRL" Kalinowski
13:30 - 14:30 Przepis na bohatera komiksu - Piotr "Jaszczu" Nowacki i Bartosz Sztybor
14:30 - 15:30 Alicja w Krainie Mangi - Joanna Zaremba-Penk
15:30 - 16:30 Kolekcjonerzy - pasjonaci czy fanatycy?- Jacek "Ystad" Jastrzębski i Mateusz "TeO" Trąbiński vs. Łukasz "Arcz" Mazur
16:30 - 17:30 Superbohater komiksowy jaki jest, jaki być musi? Charakterystyka typu postaci na przykładzie Likwidatora - Ryszard Dąbrowski


Zajęcia dla dzieci

W godzinach od 9:30 do 16:30 na placu przed biblioteką (w przypadku złej pogody atrakcje zostaną przeniesione do budynku biblioteki) na najmłodszych będą czekały gry, zabawy, malowanie twarzy, nauka rysowania, konkursy z nagrodami oraz inne atrakcje. Dorośli uczestnicy BFK będą mogli zostawić pod okiem opiekunów dziecko na czas prelekcji.


Interparty

Po dniu pełnym komiksowych wrażeń wszystkich uczestników zapraszamy na Interparty z "Bitwami komiksowymi", które odbędzie się w Klubie Odlot (Wały Jagiellońskie 2/4 (Budynek Lotu wejście od Targu Węglowego). Interparty startuje o 19:00. Od 19:00 do 19:30 pierwszeństwo wejścia mają uczestnicy BFK (za okazaniem karty festiwalowej). Bitwy komiksowe rozpoczną się o godzinie 20:30. Później klub będzie otwarty dla wszystkich innych gości. Karty oraz informatory festiwalowe będą wydawane na recepcji podczas festiwalu.


Niedziela (27.06.2010)

Sala 1
10:00 - 11:00 Komiksowa interpretacja wiersza (część teoretyczna) - Daniel Chmielewski
11:00 - 12:00 Zakręcony świat Scotta Pilgrima - Marcin Andrys
12:00 - 13:30 Wydaj się sam. Czyli od Internetu do offsetu - Tomasz "Asu" Pastuszka
13:30 - 14:00 Superbohater ery YouTube.com - Jakub Syty
14:00 - 15:00 Motywy religijne w komiksie - Przemysław Zawrotny


Sala 2
10:00 - 11:00 Jak powstaje komiks historyczny? Na podstawie serii "Epizody z Auschwitz" - Michał Gałek i Arkadiusz Klimek
11:00 - 12:00 Komiksowa interpretacja wiersza (część warsztatowa) - Daniel Chmielewski
12:00 - 13:00 Ruch i animacja w sztuce komiksu - Filip Bąk
13:00 - 14:00 Niekonwencjonalność w komiksie - Marcin "kolec" Podolec i Robert Wyrzykowski
14:00 - 15:00 Strip - najkrótsza forma komiksowa - January Misiak


Zajęcia dla dzieci

W godzinach od 10:00 do 14:30 na placu przed biblioteką (w przypadku złej pogody atrakcje zostaną przeniesione do budynku biblioteki) na najmłodszych będą czekały gry, zabawy, malowanie twarzy, nauka rysowania, konkursy z nagrodami oraz inne atrakcje. Dorośli uczestnicy BFK będą mogli zostawić pod okiem opiekunów dziecko na czas prelekcji.

W niedzielę o godzinie 11:00 odbędą się również specjalne warsztaty komiksowe dla dzieci, które poprowadzi rysowniczka Olga Wróbel. Aby wziąć udział w warsztatach należy wysłać zgłoszenie na maila komiks@wbpg.org.pl. Ilość miejsc ograniczona.

Targ komiksów - sobota w godzinach 9:30-17:00, niedziela 10:00-14:00 budynek Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, ulica Targ Rakowy 5/6.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Strona imprezy: http://bfk.hanami.pl/

Opublikowano:



Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-