baner

Recenzja

Tajemnica czerwonego Tepee

Mariusz Miros recenzuje Tajemnica czerwonego Tepee
7/10
Tajemnica czerwonego Tepee
7/10
Ktokolwiek czytał w dzieciństwie lub młodości czasopismo pt.”Świat Młodych”, ten ma dużą szansę kojarzyć komiksową twórczość Tadeusza Raczkiewicza. Przez kilkanaście lat można bowiem było spotkać się z nią w tym popularnym, młodzieżowym czasopiśmie.
Jeśli zaś ktoś nie kojarzy Raczkiewicza, to ciężko chyba byłoby aby nie świtało mu nic w głowie, chyba, że jest komiksowym laikiem, na myśl o Tajfunie, najbardziej znanym bohaterze tego twórcy.

Opisywane wydanie kolekcjonerskie jest pierwszą antologią jego komiksów, a zarazem jednym z nielicznych albumowych wydań. Dzięki wydawnictwu Ongrys mamy zatem nadzieję na przybliżenie, a w wielu przypadkach przypomnienie sobie komiksów Raczkiewicza.
W zbiorze znajdziemy kilka pozycji. Mamy tutaj adaptacje prozy Juliusza Verne'a - „Dwa lata wakacji” i „Piętnastoletniego kapitana”, historycznego „Zawiszę Czarnego”, tytułową „Tajemnicę czerwonego tepee” oraz „Tajemnicę Kamiennego Lasu”. Album uzupełniają dodatki w postaci różnych wersji plansz komiksowych, rysunków, zapowiedzi do „Świata Młodych”, notki o autorze, wywiadu z nim i jeszcze kilku innych rzeczy. Co ciekawe, zbiór jest numerowany i opatrzony odręcznym autografem autora! Z pewnością takie smaczki dodają wartości temu albumowi.
Dodajmy bowiem, że jest to pozycja stosunkowo droga bo kosztująca 99 złotych. Czy warta zaś swojej ceny? Odpowiedź na to pytanie jest nadzwyczaj złożona. Nie mamy tutaj bowiem do czynienia z czymś zupełnie nowym, albo starym, ale nie znanym w Polsce, a ze zbiorem wcześniej obecnych w różnych czasopismach komiksów. Komiksów, które dla wielu osób mają zapewne wartość sentymentalną i są świadectwem polskiej szkoły „magicznych obrazków”.

Dla osób młodszych bądź nieobeznanych z tą konwencją album może mieć wartość dużo mniejszą bądź żadną. Głównie ze względu na jakość najstarszych pozycji antologii, które, niestety, rażą swoją fabularną naiwnością, prostotą czy też niedoskonałością rysunku. Nie każdemu to się spodoba i mnie też, szczerze mówiąc, trochę to razi.
Inna sprawa, że z czasem twórczość Raczkiewicza wyraźnie się polepszyła, co, właśnie dzięki temu albumowi, mamy szanse zaobserwować i porównać prace z różnych okresów. To jest atutem, który mogą docenić także ci, dla których opisywane komiksy nie są wspomnieniem z lat młodzieńczych ale absolutną nowością. Podobnie jak zaprezentowane w zbiorze rysunki, których wielu rysowników mogło by Raczkiewiczowi pozazdrościć.

Osobiście przeczytanie tej pozycji było dla mnie interesującym doświadczeniem. Trochę kojarzę twórczość Tadeusza Raczkiewicza z czasów gdy z niecierpliwością wypatrywałem kolejnych numerów „Świata Młodych” a lekturę zaczynałem od końca gdzie zamieszczano komiksowe plansze. Ocena antologii jego twórczości będzie na pewno sprawą mocno indywidualną i zależną po prostu od tego kto się z nią zetknie. Najważniejsze aby czasu spędzonego przy lekturze nie uznał za stracony.

Ja tak nie uważam.


Opublikowano:



Tajemnica czerwonego Tepee

Tajemnica czerwonego Tepee

Scenariusz: Tadeusz Raczkiewicz, Barbara Tylicka, Piotr Ponaczewny, Wanda Krzemińska, Jerzy Dąbrowski
Rysunki: Tadeusz Raczkiewicz
Data wydania: Październik 2009
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170 x 240 mm
Stron: 224
Cena: 99 zł
Wydawnictwo: Ongrys
ISBN: 978-83-61596-06-6
Wydanie kolekcjonerskie albumu "Dwa lata wakacji".
Patronat Alei Komiksu!
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Tajemnica czerwonego Tepee Tajemnica czerwonego Tepee Tajemnica czerwonego Tepee

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-