reklama baner reklama

Nowe Teksty

Okładka miesiąca: listopad 2020
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Kosmiczne początki Toma Kinga
Sławinski o "Omega Men. To już koniec"
Wysyp Venomów
Panic o "Amazing Spider-Man. Globalna sieć #08: Venom Inc."
Mighty Mike
Kleszcz o "Uniwersum DC według Mike`a Mignoli"
Brzydki i słaby
Kleszcz o "Superman. Action Comics #03: Polowanie na Lewiatana"

Zapowiedzi

Reklama baner Reklama

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

Rzut Okiem

Życie w obrazkach

Karol Wiśniewski
9/10
Życie w obrazkach
9/10
„Życie w Obrazkach” to zbiór najbardziej osobistych komiksów Eisnera. Autor już wcześniej sięgał po elementy autobiograficzne, a w tym tomie zebrał opowieści, które do tej pory celowo pozostawały niedopowiedziane.

Opowieści w albumie jest pięć, z czego trzy ukazują autora u szczytu formy. Świetny „Marzyciel” portretuje pierwszy etap rozwoju kariery Eisnera (także jako biznesmena) oraz narodziny masowego rynku komiksowego. W „Celu gry” autor dokonuje ciekawego zabiegu - portretując rodzinę swojej żony należącą do wyższych sfer, w pewnym momencie wprowadza do opowieści siebie samego na zasadzie „co by było, gdyby...”. I dodam, że w owej interpretacji nie jest dla swojego alter-ego zbyt łaskawy, za to z pewnością przewidujący.

Najlepszą historią całego albumu jest dwustustronicowy „W środek burzy”, w którym młody poborowy Eisner, jadąc na obóz szkoleniowy, wraca wspomnieniami do wydarzeń i miejsc z przeszłości, przygląda się swojemu życiu oraz burzliwym losom swych rodziców. Całość ma sentymentalno-gorzki posmak przypominający nam, że świat od czasów młodości Eisnera zmienił się tak bardzo, iż nie zmienił się prawie wcale.
Pozostałe dwie opowieści – „Zmierzch w Mieście Słońca” i króciutki „Dzień, w którym zostałem profesjonalistą” – są „jedynie” dobre. W każdej historii z „Życia w obrazkach” wątki autobiograficzne i biograficzne przeplatają się z fikcją.

Wydawca rozsądnie opatrzył album kilkoma wstępami oraz przypisami, które pomagają w rozróżnieniu faktów od zmian wprowadzonych przez samego autora oraz rozszyfrowaniu tożsamości bohaterów – co przydaje się zwłaszcza w „Marzycielu”.
Pomieszanie faktów i fikcji może rozczarować tych, którzy spodziewali się autobiografii Esinera. Warto więc pamiętać, że jego celem zawsze była dobra opowieść, która zainteresuje i wciągnie czytelnika. Dlatego „Życie w obrazkach” to album, który można bez obaw polecić znajomym molom książkowym, stroniącym na co dzień od komiksów.


Opublikowano:Życie w obrazkach. Opowieści autobiograficzne

Życie w obrazkach. Opowieści autobiograficzne

Scenariusz: Will Eisner
Rysunki: Will Eisner
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2009
Seria: Mistrzowie Komiksu
Tytuł oryginału: Life in Pictures
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 170 x 260 mm
Stron: 496
Cena: 99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-237-3632-5
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Życie w obrazkach Życie w obrazkach Życie w obrazkach

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

ljc -

jak dla mnie najlepszy Eisner wydany w Polsce. Marzyciel jest świetny nie tylko jako komiks, ale także jako źródło informacji - dobry patent z laską poznana na imprze, która okazała się...:)

beken_d -

a dla mnie to najlepszy komiks w tym roku