baner

Recenzja

Ostatni żubr

Łukasz Chmielewski recenzuje Ostatni żubr
7/10
Ostatni żubr
7/10
Jest rok 1919. Po wojennej zawierusze i rabunkowej gospodarce Niemiec w Białowieży padły prawie wszystkie żubry. Do puszczy przyjeżdżają czarne charaktery (obcokrajowcy) i chcą wyciąć puszczę, by postawić na jej miejscu osiedle luksusowych domów. Na ich drodze stają naukowcy z Warszawy, którzy szukają żubrów, by móc w Białowieży ustanowić park narodowy. Zaczyna się wyścig z czasem. Jednocześnie żubrzątko szuka serca puszczy, by odnaleźć swoich rodziców. Zwierzak nie wie, że na jego życie dybią źli ludzie. Nie wie też, jak ważny jest dla istnienia parku narodowego...

Akcja komiksu „Ostatni żubr” autorstwa Tomasza Samojlika rozgrywa się na dwóch głównych płaszczyznach. Pierwszą z nich jest historia małego, osieroconego żubra, który uczy się życia w puszczy. Drugi nadrzędnym wątkiem są działania złych developerów, którzy chcą wytropić żubra i go zabić oraz naukowców, którzy chcą odnaleźć żubra i ustanowić park narodowy w Białowieży. Historia ma spory potencjał, ale fabule brakuje miejscami dynamiki. Perypetie żubra nie porywają i nie wyciskają łez. Komiks jednak absolutnie nie nudzi. Skierowany jest także raczej do młodszego odbiorcy, dla którego narracja będzie bardziej wciągająca i wywoła u niego większe emocje. Wydarzenia przedstawione są także bez drastyczności i właśnie w sposób charakterystyczny dla dzieci. In plus należy zaliczyć elementy steampunkowe, które idealnie wpisują się w alternatywne podejście do historii żubra w Białowieży.

Świetnie wypada za to warstwa graficzna. Samojlik – znany do tej pory z komiksu „Wiedźmun – dwie wieże funduszu emerytalnego” – bardzo sprawnie operuje warsztatem komiksowym. Jego odrealniona kreska jest stylowa i estetyczna. Choć w komiksie nie ma fajerwerków wizualnych, to autor stara się kadrować ciekawie i umiejętnie prowadzi narrację wizualną.
Ważnym elementem komiksu są także przypisy, pozwalające poznać historię Białowieży i jej mieszkańców. To duży atut komiksu tym bardziej, że dane faktograficzne napisane są bardzo przystępnie i ciekawie. Komiks został wydany przez Zakład Badań Ssaków PAN w Białowieży (gdzie pracuje dr Tomasz Samojlik i zajmuje się interdyscyplinarnymi badaniami historii wpływu człowieka na środowisko przyrodnicze Puszczy Białowieskiej) w ramach projektu sfinansowanego przez UE i Frankfurckie Towarzystwo Zoologiczne. Z założenia komiks miał więc spełniać funkcje informacyjno-dydaktyczne. Robi to świetnie. Przy okazji także daje rozrywkę.

Komiks powinien przypaść bardziej do gustu dzieciom, ale i dorośli nie zawiodą się nim. Śmiało można „Ostatniego żubra” potraktować jako pierwszą w Polsce powieść graficzną dla młodszego odbiorcy.

Opublikowano:Ostatni żubr

Ostatni żubr

Scenariusz: Tomasz Samojlik
Rysunki: Tomasz Samojlik
Data wydania: Październik 2009
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 165 x 235 mm
Stron: 96
Cena: 16 zł
Wydawnictwo: Zakład Badań Ssaków PAN
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-