baner

Recenzja

Pocztówka z Tineyi

Łukasz Chmielewski recenzuje Tineya - Stary Porządek
3/10
Pocztówka z Tineyi
3/10
„Tineya: Stary Porządek” to komiks autorstwa Karola Górniaka. Planowana była także jego druga część zatytułowana „Krew Stworzyciela”. W założeniu komiks miał promować grę fabularną, opowiadającą o świecie Tyneyi. Po roku od jego wydania ciągle nie ma ani gry, ani kolejnego komiksu. Osoby związane z projektem gry zapewniają jednak, że niedługo powinna ruszyć strona www o Tineyi i ukazać się w częściach on-line druga część komiksu, który tym razem ma być rysowany w zupełnie innej konwencji, przypominającej nieco "Sin City" Franka Millera. Trudno powiedzieć jednak, kiedy może to faktycznie nastąpić.
Akcja samego komiksu „Tineya: Stary Porządek” rozgrywa się w świecie przypominającym nieco rzeczywistość z powieści i filmów z gatunku serca i szpady. Pomysł fabularny oparty jest na klasycznej opozycji tego, co odchodzi i tego, co nadchodzi. Tytułowy stary porządek, uosabiany przez duchy, magię i wszystko to, co metafizyczne i wymykające się racjonalizacji, ustępuje miejsce postępowi, nowoczesnej cywilizacji. Dochodzi oczywiście do konfrontacji tych odmiennych porządków. Opozycja starego i nowego nosi także znamiona biegunowego waloryzowania na dobre i złe. Ocena nie jest jednak łatwa i jednoznaczna. W tym schematycznym koncepcie jest jednak siła tego komiksu. Tkwi w nim to coś, że chce się więcej. Tineya po prostu wciąga swoim klimatem i zapowiedzią tego, co może się wydarzyć.
Reszta niestety jest koszmarna. Fabuła jest przegadana, a dialogi drewniane. Najgorsza jest jednak warstwa graficzna tego komiksu. Rysunki są nieporadne, a wszystko jest tak ciemne, że oprócz dymków praktycznie nic nie widać. Cały komiksowy warsztat pozostawia wiele do życzenia. To jeden z najsłabiej zrobionych komiksów, jakie miałem okazję czytać. Mimo tego w samej historii jest potencjał, który nie pozwala definitywnie skreślić tego projektu, każąc czekać na kolejną część.

tineya_str33

ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie...


tineya_str11

jeszcze jeden dymek chyba by się zmieścił...?

Opublikowano:Tineya - Stary Porządek

Tineya - Stary Porządek

Scenariusz: Karol Górniak
Rysunki: Karol Górniak
Data wydania: Maj 2008
Format: B5
Stron: 48
Cena: 10 zł.
Wydawnictwo: Niezależne
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Ystad -

dokładnie, historia miała potencjał.