baner

Recenzja

Pielgrzymka do Polski 1979

Adam "Tigana" Szymonowicz recenzuje Pielgrzymka do Polski 1979
     30 rocznica pierwszej pielgrzymki do Polski Jana Pawła II zaowocowała sympozjami naukowymi, filmami, wydawnictwami okolicznościowymi – a także komiksem.
     „Pielgrzymka do Polski 1979” Rafała Szłapy (rysunki) i Witolda Tkaczyka (scenariusz) stanowi bezpłatny dodatek do „Małego Gościa Niedzielnego”, co na pewno wpłynęło na jego kształt. Otrzymujemy komiks skierowany do młodych czytelników, którego główną funkcja jest przybliżenie sylwetki papieża, ze szczególnym uwzględnieniem jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny.
     Witold Tkaczyk pisząc scenariusz wyszedł za słusznego założenia, że najlepszą drogą do przybliżenia postaci papieża – Polaka będzie spojrzenie na niego oczyma potencjalnego czytelnika czyli dziecka. Stąd jedna z głównych ról przypada małemu chłopcu, Mateuszowi, z którym wspólnie bierzemy udział w wydarzeniach z 1979 roku. Dobrym pomysłem było także wprowadzenie postaci ojca – etatowego pracownika telewizji. To właśnie na jego barkach spocznie obowiązek „właściwego” ukazania pielgrzymki – optycznie zmniejszyć liczbę wiernych czy pokazywać głównie starsze osoby. Szkoda tylko, że pod koniec komiksu losy Mateusza i jego rodziny zostały zepchnięte na dalszy plan.
     W zamian otrzymujemy dużo mniej ciekawą relację z pielgrzymki. Standardowo jest to plansza przedstawiająca kolejne miejsce spotkania Ojca Świętego z rodakami opatrzona fragmentem przemówień. Z kolei końcówka komiksu przypomina bryk z historii – takie rysunkowe kalendarium zmian zachodzących w naszej ojczyźnie w latach 1980-1989. Tak prowadzona fabuła sprawia wrażenie pobieżności a dla młodszego czytelnika może być nieco nudna, czy nawet niezrozumiała.


Pięć lat temu nakładem wydawnictwa Biały Kruk ukazał się inny komiks traktujący o Karolu Wojtyle - Z Wadowic do Rzymu. Dzieje życia Karola Wojtyły-Jana Pawła II


     Nieco irytujące jest też kilkakrotne przypominanie, że mowy Jana Pawła II były pełne aluzji czy niedopowiedzeń, i że nie można ich było traktować wprost. W efekcie obok słów papieża znajdziemy ich tłumaczenie – coś na kształt „Co papież chciał przez to powiedzieć”. Jak rozumiem było to podyktowane głównie wiekiem docelowych czytelników, niemniej samo wykonanie pozostaje dyskusyjne.
     Ciekawie prezentują się za to rysunki Rafała Szłapy. Szczególnie przypadła mi do gustu otwierająca komiks grafika pokazująca śpiącego Mateusza i modlącego się papieża na tle korowodu postaci z naszej historii: husarii, legionistów czy zwykłych ludzi. Rysownikowi udały się również rysunki przedstawiające zbliżenia twarzy papieża, jego wzrok ma wtedy w sobie coś przenikającego. Plusem jest też duże podobieństwo rysowanych postaci historycznych do ich autentycznych wzorców – dzięki czemu czytelnik nie musi zgadywać, czy ma do czynienia z Edwardem Gierkiem czy kimś innym.
     Ładnie wyszły większe plansze pokazujące Jana Pawła II na tle tłumu – zgromadzeni ludzie nie są szarą masą, miejscami widać różne rodzaje ubrań, odmienną kolorystykę, zindywidualizowane rysy twarzy ludzi stojących bliżej ołtarza. Za to nieco karykaturalnie wyszło pokazanie twarzy wyrażających negatywne emocje – gniew czy wściekłość. Być może jest to celowy zabieg rysownika (zazwyczaj denerwują się przedstawiciele władzy) lub pewne braki warsztatowe.
     „Pielgrzymka do Polski 1979” to komiks, który może zainteresować młodych czytelników. Ładnie wydany na kredowym papierze, mocna kolorystyka, nieźle opowiedziany. Wydaje się jedynie, że autorzy mogli ciekawiej, poprzez rozszerzenie wątku rodziny Mateusza w latach osiemdziesiątych, pokazać zmiany zachodzących w Polsce. Wtedy opowiedziana historia mogłaby ich bardziej zainteresować. Niemniej recenzowany komiks należy uznać za udany eksperyment.


Opublikowano:



Pielgrzymka do Polski 1979

Pielgrzymka do Polski 1979

Scenariusz: Witold Tkaczyk
Rysunki: Rafał Szłapa
Kolor: Magdalena Babińska
Okładka: Krzysztof Wyrzykowski
Data wydania: Czerwiec 2009
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Stron: 24
Cena: 4 zł
Wydawnictwo: Mały Gość Niedzielny, Zin Zin Press
Podana cena jest ceną "Małego Gościa Niedzielnego".
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Pielgrzymka do Polski 1979 Pielgrzymka do Polski 1979

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-