baner

Rzut Okiem

Zbir #0: Rozróba

Paweł Deptuch
7/10
Zbir #0: Rozróba
7/10
Tekst pierwotnie ukazał się w magazynie "Nowa Fantastyka" nr 8/2006

„Rozróba” to kolejna opowieść Erica Powella tocząca się w świecie Zbira, nie jest to jednak kontynuacja tomów Ciągle pod Górkę, lecz prequel, odkrywający przed nami fakty z przeszłości głównego bohatera. Opowiada o początkach przestępczej kariery Zbira, o tym jak stał się egzekutorem mafii, a także o pierwszym spotkaniu z kapłanem zombi zwanym Bezimiennym. Dodatkowym smaczkiem jest „Ewolucja Zbira”, z której dowiemy się o skomplikowanym procesie tworzenia nietypowego gangstera i jego świata.

Tom ten zbiera pierwsze publikowane własnym sumptem przez Powella zeszyty oraz stripy zamieszczane na oficjalnej stronie komiksu. Są to historie reprezentujące różny poziom, niemniej jednak każda jest osobliwa i nad wyraz atrakcyjna. Autor stworzył ciekawy komiks zgrabnie łączący elementy horroru, groteski i czarnej komedii z udaną próbą przedstawienia zdeformowanej rzeczywistości lat czterdziestych. Nie jest to, jak ktoś mógłby się spodziewać, komiks intelektualny. Jest to opowieść, która od samego początku traktowana była jako zabawa, nastawiona jedynie na dostarczenie sporej dawki rozrywki i uciechy. Ciężkie dowcipy, absurd, przemoc ukazana w krzywym zwierciadle i setki dziwacznych bohaterów to mocne punkty tego zbioru, który jednych przyprawi o mocny ból głowy, a innych ubawi na całego.

Mimo iż są to pierwsze opowieści z cyklu, wyraźnie widać, że autor konsekwentnie od pierwszych stron trzyma się wytyczonych przez siebie granic i w najbliższej przyszłości nie zamierza ich przekraczać. Nie musimy się więc obawiać, że Zbir złagodnieje, zgrzecznieje i na jesieni życia będzie przeprowadzał staruszki przez ulice. Po przeczytaniu tej pozycji zmieni się nieco pogląd dotyczący przemocy, ale sam komiks pozostanie do końca tym, czym z pewnością był od początku. Ulubionym małym potworkiem, którego będzie się odwiedzać raz po raz, aż w końcu ten dorośnie i pochłonie nas bez reszty.

Opublikowano:Zbir #0: Rozróba

Zbir #0: Rozróba

Scenariusz: Eric Powell
Rysunki: Eric Powell
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2006
Seria: Zbir
Tytuł oryginału: The Goon: Rough Stuff
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Tłumaczenie: Maciek Drewnowski
Druk: kolor, kreda
Oprawa: miękka
Format: 170x260 mm
Stron: 88
Cena: 31,90 zł
Wydawnictwo: Taurus Media
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Tagi

Zbir

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-