baner

Rzut Okiem

Mikropolis Przewodnik Turystyczny (II wydanie)

Karol Wiśniewski
10/10
Mikropolis Przewodnik Turystyczny (II wydanie)
10/10
„Mikropolis: Przewodnik Turystyczny” to jeden z najlepszych komiksów wydanych po symbolicznym 1989 roku. I podkreślę, że napisałem „najlepszych komiksów”, a nie „najlepszych polskich komiksów”, chcąc jeszcze bardziej poszerzyć objętość worka, do którego wrzucam ten album.

Rzadko bowiem trafia się tak znakomita lektura. Pełna nieprzemądrzałej mądrości, trafnych spostrzeżeń na temat abstrakcji życia oraz dowcipu przemieszanego z grozą. Składający się z zaskakujących punktów widzenia na sytuacje i rzeczy, które oglądamy codziennie, ale którym jednocześnie przestaliśmy się już naprawdę przyglądać. Ta mieszkanka sprawia, że losy mieszkańców Mikropolis, mimo że nieprawdopodobne i nierealne, wydają się nam dziwnie znajome. A może jest na odwrót? Może to piękno tej fikcji sprawia, że chcielibyśmy być jej częścią?
Mogę zatem tylko wychwalać w kilku akapitach talent twórców tego komiksu. Ich pracowitość, wenę, dbałość o szczegóły oraz znakomity pomysł uczynienia Mikropolis „legendą prawdziwą”. Wszystko to daje wspaniały efekt końcowy, który pokazuję i pożyczam ludziom z reguły unikającym komiksów. Pozytywne efekty tej pracy u podstaw pojawiają się już wkrótce.
Bardzo bym chciał, aby „Przewodnik Turystyczny” ukazał się także poza granicami naszego kraju. To jeden z tych polskich komiksów, które z dumą pokazałbym na Zachodzie. Nie dlatego, że jest dobry, lecz dlatego, że jest po prostu lepszy od większości pozycji, które spotykam w zagranicznych sklepach komiksowych. Mam więc nadzieję, że twórcy – ach, przepraszam – odkrywcy „Mikropolis”, w swych wędrówkach dotrą do siedzib zagranicznych wydawnictw.

Dylemat nie polega więc na wyborze między „mieć” czy „nie mieć” (bo wstyd nie mieć), a jedynie „którą edycję”? Reedycja ma dużą przewagę na pierwszym wydaniem – 12 stron dodatkowych pasków, dużo wyrazistsze kolory, nowy wywiad z twórcami, całość wydrukowana na kredzie. Po prostu „Przewodnik Turystyczny” w wersji deluxe. Niemniej zmieniony układ graficzny albumu może nie przypaść do gustu osobom przywiązanym do wyglądu i klimatu pierwszego wydania. Brak też „informacji praktycznych”, a i cena sporo wyższa...

Ustalenie ostatecznego werdyktu nie było proste. Dla osób nie posiadających, a nawet (o zgrozo!) nieznających „Mikropolis” brzmi on: kupcie ten album. Nawet jeśli możecie zakupić tylko jeden komiks na rok lub na pół roku - niech to będzie właśnie ten. Natomiast my, którzy posiadamy już pierwszy album, też stajemy w obliczu dylematu. Sprzedać stary i kupić nowy? A może tak mieć obydwa?

Opublikowano:Mikropolis Przewodnik Turystyczny

Mikropolis Przewodnik Turystyczny

Scenariusz: Dennis Wojda
Rysunki: Krzysztof Gawronkiewicz
Wydanie: II
Data wydania: Grudzień 2008
Seria: Mikropolis
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 29x21 cm
Stron: 72
Cena: 39 zł
Wydawnictwo: Egmont
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Mikropolis Przewodnik Turystyczny (II wydanie) Mikropolis Przewodnik Turystyczny (II wydanie) Mikropolis Przewodnik Turystyczny (II wydanie)

Tagi

Mikropolis

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-