baner

Impreza

Kaczor Donald w InfoQulturze

Informacja prasowa
LOGO_15 Kaczora Donalda_ok


Wielkie święto dla dzieci na 15 urodziny tygodnika Kaczor Donald!

"Kaczor Donald – najzabawniejsze pismo świata" hucznie świętuje w tym roku swoje 15 urodziny w Polsce. Na wystawę poświęconą Kaczorowi Donaldowi Egmont zaprasza w dniach 14-29 marca 2009, do InfoQultury na Placu Konstytucji 4 w Warszawie. Wystawa czynna w dni powszednie od 8.00 do 19.00, w soboty i niedziele od 10.00 do 16.00. Ekspozycja jest imprezą towarzyszącą IX Warszawskim Spotkaniom Komiksowym, które rozpoczną się już w sobotę - 14.03.2009.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w najbliższy piątek (13.03.2009) w InfoQulturze, o godzinie 17.00.

Na urodzinowej wystawie zostaną zaprezentowane m.in. archiwalne okładki Kaczora Donalda, najciekawsze historyjki, czy powiększone do wersji plakatowych, łamigłówki. Obok plansz zwiedzający będą mogli skorzystać z czytelni
i narysować kartkę urodzinową dla redakcji. W soboty i niedziele organizatorzy zapraszają do wspólnej zabawy przy wielkoformatowych grach planszowych wydawanych przez Egmont Polska.

Ekspozycja będzie przeglądem najpopularniejszych rysunków komiksowych publikowanych na łamach pisma na przestrzeni minionych lat. Wśród autorów prezentowanych prac znajdą się Cèsar Ferioli, Romano Scarpa, Carl Barks, Vicar, Don Rosa, Marco Rota. Uroczyste otwarcie wystawy rozpocznie się już 13.03.2009, a gościem honorowym będzie Cèsar Ferioli - rysownik kilkudziesięciu komiksów o Myszce Miki i Kaczorze Donaldzie. Rysownik będzie także obecny podczas Warszawskich Spotkań komiksowych (14-15.03.2009), które odbywają się w tym roku
w Klubie Palladium, przy ul. Złotej 9 w Warszawie.

W urodziny zwykle obdarzamy jubilatów prezentami, ale u Kaczora Donalda będzie inaczej! Na kaczko fanów czeka WIELKI KONKURS na plakat urodzinowy. Wszyscy, którzy przyniosą ze sobą na wystawę rysunek i zostawią go w wyznaczonym miejscu mają szansę na wspaniałe nagrody. Zapraszamy dużych i małych do zwiedzania wystawy, wstęp wolny!

Wstęp wolny!

Więcej na www.kaczordonald.pl, www.west.free.ngo.pl, http://um.warszawa.pl.


Cesar Ferioli_0842mCèsar Ferioli urodził się w 1959 roku w Barcelonie (Hiszpania). Gdy miał 4 latka po raz pierwszy zetknął się z komiksem o Kaczorze Donaldzie. Od tamtej pory stał się zagorzałym fanem Carla Barksa – autora disneyowskich komiksów z „kaczymi” bohaterami. Po studiach (biologia) stwierdził, że jest na tyle dobrym rysownikiem, że może zarabiać na chleb tworzeniem komiksów. Niestety, wydawcy uznali, że musi się jeszcze sporo nauczyć. Ferioli przystąpił więc do szlifowania warsztatu w małym studiu Recreo. Zaczynał od prostych zadań, takich jak tuszowanie, a jego mentorami byli, m.in. rysownicy Gil-Bao i Ramos. Pięć lat później zasilił ekipę Comicup. W jej ramach rysował komiksy (głównie o Mikim) ukazujące się na rynku francuskim i norweskim. W 1988 roku związał się z duńskim Egmontem i… wciąż rysuje komiksy o Mikim. Chociaż ostatnio na jego warsztat coraz częściej trafiają historyjki o Donaldzie.


Informacje o piśmie:

Kaczora Donalda nie trzeba nikomu przedstawiać - tę kultową postać znają mali i duzi. Jest on pozytywnym bohaterem z dzieciństwa, który swoją dobrą energią
i poczuciem humoru łączy pokolenia!

"Kaczor Donald" to jedyny tygodnik dziecięcy w Polsce. Pismo kierowane jest do czytelników w wieku 7-12 lat, ze wskazaniem na chłopców. Cotygodniowa dawka kilkudziesięciu kipiących humorem stron komiksu o przygodach Donalda, Sknerusa, Myszki Miki i Goofiego, wzbogacona o łamigłówki, konkursy i inteligentne zabawy słowne ukazuje się nieprzerwanie na polskim rynku od 15 lat. Popularnością cieszą się również oryginalne prezenty „kaczorowe” dołączane do pisma - zabawki, gadżety do robienia kawałów.
Poniżej prezentujemy najważniejsze fakty z historii pisma w Polsce.


Tygodnik "KACZOR DONALD" i inne komiksy z KACZOGRODU

1991 – w polskich kioskach pojawiają się dwa miesięczniki DONALD DUCK i MICKEY MOUSE. Mają po 32 komiksowe strony i nie zawierają żadnych prezentów.
1991 – ukazuje się DONALD I SPÓŁKA, pismo w formacie GIGANTA, o objętości 96 stron. Do zamknięcia w roku 1994 wyszły 43 numery.
1992 – zaczyna ukazywać się KOMIKS GIGANT, od roku 2001 pod tytułem GIGANT POLECA. Od 1997 roku dwumiesięcznik, obecnie ukazuje się 13 razy w roku.
1993 – ŁAMACZ GŁOWY to dwumiesięcznik z łamigłówkami ukazujący się do roku 1995.
1993 – DONALD DUCK zostaje zamknięty, a pismo MICKEY MOUSE staje się dwutygodnikiem. W wielu numerach pojawiają się papierowe dodatki – plakaty, zestawy łamigłówek, gry.

1994 –28. kwietnia (w miejsce MICKEY MOUSE) pojawia się nowy dwutygodnik KACZOR DONALD. Pismo składa się z 48 stron, do każdego numeru dołączona jest dodatkowa atrakcja. Pierwszą akcją na łamach KD jest wielki konkurs „Giełda Kaczogrodu”.

1997 – KACZOR DONALD od numeru 13. staje się tygodnikiem.

1999 – numer 10. osiągnął największą sprzedaż w historii pisma, ponad 289 000 egzemplarzy.
1999 – do kiosków trafia łamigłówkowy MIKI MAX, początkowo ukazuje się nieregularnie, obecnie jako kwartalnik.
2000 – w serii KOMIKSY Z KACZOGRODU zebrano historie o życiu Sknerusa Mc Kwacza (ukazało się kilka tomów)
2004 – KACZOGRÓD to seria prezentująca komiksy najbardziej znanych rysowników Disneyowskch. Ukazało się 5 tomów.
2004 – w kolejnych latach ukazują się różnego typu WYDANIA SPECJALNE tygodnika, najczęściej zawierające dobierane tematycznie historyjki komiksowe.
2006 – do kiosków trafia dwumiesięcznik MEGA GIGA, którego każdy numer zawiera tematyczny zbiór komiksów (np. samuraje, starożytność, piłka nożna)
2009 – ukazuje się pierwszy numer kwartalnika MAMUT GIGANT, najgrubszego komiksu Polsce o objętości 512 stron.

2009 – tygodnik KACZOR DONALD wciąż jest jedynym tygodnikiem dziecięcym w Polsce. Co tydzień sprzedaje się średnio ponad 50 000 egzemplarzy. Regularnie ukazują się też 4 inne pisma z bohaterami z Kaczogrodu – GIGANT POLECA, MEGA GIGA, MAMUT GIGANT, MIKI MAX.


WIZYTY RYSOWNIKÓW KACZOROWYCH W POLSCE:

1994 - CARL BARKS
2004 - VICAR
2004 - FLEMMING ANDERSEN
2009 - CESAR FERIOLI

[Egmont]

Opublikowano:



Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-