baner

Rzut Okiem

Dziedzictwo #02: Kawałki

Karol Wiśniewski
7/10
Dziedzictwo #02: Kawałki
7/10
"Dziedzictwo" jest bardzo popularną serią w USA i trzeba przyznać, że faktycznie nieźle się ją czyta. Scenarzyści komiksu doskonale znają swoje rzemiosło i umiejętnie łączą świeże spojrzenie na "Gwiezdne Wojny" z najlepszymi tradycjami tego cyklu. Nie powinno więc być zaskoczeniem, że mimo iż akcja rozgrywa się 130 lat po bitwie o Javin, to główną postacią komiksu jest gość z nazwiskiem Skywalker, a w tle przewijają się także postacie Dartha Vadera i R2-D2.

Wszystko jest tutaj bardzo starannie dopracowane. W pierwszym tomie pt. "Dziedzictwo" twórcy nie odstępowali Jade’a Skywalkera na krok, szkicując przy okazji obraz galaktyki, w której władzę przejęli mroczni Sithowie, a legalne władze Imperium zostały zepchnięte do roli dawnej Rebelii. W "Kawałkach" koncentrują się głównie na postaciach drugoplanowych (a czasem nawet epizodycznych), zarówno tych już znanych z poprzedniego tomu jak i zupełnie nowych. Pozwala to na lepszą orientację w zawiłej sytuacji świata "Dziedzictwa" oraz motywacji poszczególnych postaci. A motywacje te są całkiem złożone, co przekłada się na wielki plus serii - brak stereotypu "Imperium - źli, Rebelia - dobrzy". Minusem są natomiast chwyty znane z innych amerykańskich komiksów: „niespodziewanie” odnajduje się matka głównego bohatera (i nie wygląda na swój wiek), główne postacie są „nietykalne”, a wszystko jest wyjaśniane czytelnikowi po kilka razy.

Warto zwrócić uwagę na zróżnicowaną warstwę graficzną komiksu. "Kawałki" składają się z zeszytów rysowanych przez czterech twórców. Są nimi: Jan Duursema – główna rysowniczka serii i jej współscenarzystka, nieco mniej znani Adam DeKraker, Travel Foreman oraz Colin Wilson. Ostatni pan rysował w przeszłości m.in. "Batmana", "Blueberry'ego" i "Judge Dredda", ma więc co pokazać nawet jeśli jego interesującą kreskę przykryły kilogramy komputerowych efektów i kolorów.

"Kawałki" to całkiem niezły komiks i mimo, że do bólu masowo-amerykański (zaleta dla niektórych) potrafi często mile zaskoczyć. Z pewnością to pozycja obowiązkowa dla fanów "Gwiezdnych Wojen", myślę też, że niejeden "zwykły" komiksiarz przeczyta ten album z zaciekawieniem - o ile nie odstraszy go Mark Hamill na okładce.

Opublikowano:Star Wars Dziedzictwo #02: Kawałki

Star Wars Dziedzictwo #02: Kawałki

Scenariusz: John Ostrander, Jan Duursema
Rysunki: Jan Duursema, Adam DeKraker, Travel Foreman, Colin Wilson
Tusz: Dan Parsons
Kolor: Ronda Pattison, Brad Anderson
Okładka: Adam Hughes
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2008
Seria: Star Wars Dziedzictwo
Tytuł oryginału: Star Wars Legacy: Shards
Rok wydania oryginału: 2008
Wydawca oryginału: Dark Horse
Tłumaczenie: Maciek Drewnowski
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Stron: 144
Cena: 39 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-237-2529-9
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Tagi

Gwiezdne Wojny

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

charlie_cherry -

Już poprawiłem tekst. Dzięki za sprostowanie.

Kielo -

Tak gwoli scislosci to Jan Duursema jest kobieta, jest wiec rysowniczka i scenarzystka.