baner

Recenzja

Planetary #2

Przemysław Zawrotny, Paweł Panic, Karol Wiśniewski recenzuje Planetary #2: Dookoła świata i inne opowiadania cz.2
Pojawieniu się pierwszego tomu „Planetary” towarzyszyły różne opinie fanów. Mnie ten komiks absolutnie nie zawiódł – odnalazłem w nim krztynę świeżości, której brakowało mi podczas lektury trzech pierwszych części „Authority”, doceniłem także rysunki Cassadaya. Jedynym mankamentem tego wydania była długość – trzy króciutkie historyjki rozwijały się w ciekawym kierunku i stąd mały niedosyt.

Niestety, drugi tom nie zaspokoił moich czytelniczych potrzeb. O ile opowieści z pierwszej części były zwarte i zgrabne, o tyle tutaj mam wrażenie, że Warrenowi Ellisowi nie starczyło polotu. Historyjkom brakuje puenty, linie fabularne prowadzą donikąd i są jakieś bezbarwne, a wszystko dzieje się szybko i po łebkach (szczególnie odczułem to przy pierwszej opowieści o zburzonym wieżowcu – opowieść się po prostu nagle urwała). Również John Cassaday jakby stracił impet i w drugim tomie „Planetary” jego prace są bardzo oddalone od tego, co zaprezentował później w „Astonishing X-Men”. Dobrze przynajmniej, że seria w drugiej odsłonie nie straciła klimatu, co trochę ją ratuje. Mam nadzieję, że „Dookoła świata i inne opowiadania” to tylko przystawki przed prawdziwym daniem, które Manzoku zafunduje czytelnikom już niebawem. Obym się nie pomylił.

Tym bardziej, że w „Planetary” jest kilka wątków, które aż proszą się o pociągnięcie. Przede wszystkim dobrze byłoby, żeby Ellis pozbierał i dokończył już rozpoczęte kwestie (liczę, że w odpowiednim momencie wszystkie się zazębią) i odpowiedział na kilka pytań. O co chodzi z grupą ludzi urodzonych 1 stycznia 1900 roku, do której należą m.in. Elijah Snow i Jenny Sparks z Authority? Dlaczego Planetary pełnią w wydarzeniach tylko rolę obserwatora? Kto jest ich mocodawcą?

Mimo wszystkich niedociągnięć czekam na dalsze tomy, bo "Planetary" to i tak seria lepsza od wielu innych.

Przemysław Zawrotny

Opublikowano:

Strona
1 z 3 >>  Planetary #2: Dookoła świata i inne opowiadania cz.2

Planetary #2: Dookoła świata i inne opowiadania cz.2

Scenariusz: Warren Ellis
Rysunki: John Cassaday
Wydanie: I
Data wydania: Lipiec 2008
Seria: Planetary
Tytuł oryginału: All Over the World and Other Stories
Wydawca oryginału: Wildstorm
Druk: kolor, kreda
Oprawa: miękka
Format: 17x26 cm
Stron: 88
Cena: 22,90 zł
Wydawnictwo: Manzoku
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Planetary #2 Planetary #2 Planetary #2

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

praksa -

hm, cello, gdybyś wiedział, co jest w kolejnych dwóch trejdach, to byś nie pisał takich głupot. Już w drugim tomiku było nawiązanie do jedynki, później te historie się rozwijają. Fakt, że autor wprowadza wiele wątków, ale potem naprawdę fajnie je rozwija.

Cello -

słabe zarówno to Planetary jak Authority. ludzie tak się o te serie prosili a w rzeczywistości w Maximum Carnange odnajdziemy więcej głębi. W Planetary najbardziej denerwujące jest potraktowanie wszystkich historii po łebkach... rozwija się a tu nagle CIACH urwanie, a trzecia historia w tomie pierwszym wywołała u mnie wręcz salwy śmiechu. Manzoku kończ z tym kupsztalem i wydaj nawet najmniej ambitną serie Marvela a będzie ciekawsza od Authority i Planetary.

belzebub -

jak dla mnie trochę za mroczny ten drugi tom. Ale podobno w drugim trejdzie zaczyna się nieco przejaśniać

megadeath -

super wakacyjna lektura. Miałem okazję czytać ten tomik w drodze w Bieszczady. Rewelacja. Ciekawe, kiedy następny?