baner

Rzut Okiem

Niebezpieczne Nawyki

Karol Wiśniewski
9/10
Niebezpieczne Nawyki
9/10
Co czyni komiks wyjątkowym: rysunki czy scenariusz? Trudne pytanie. Rysunki z „Niebezpiecznych nawyków” nie są szczególnie interesujące same w sobie, za wyjątkiem kilku ciekawszych kadrów, np. przy pojawieniu się Lucyfera. Doskonale za to współgrają ze scenariuszem Gartha Ennisa, który stanowi o sile albumu.

Ennis, przejąwszy pisanie „Hellblazera”, postanowił zwiększyć popularność serii uśmiercając głównego bohatera. Taki chwyt był mocno naciągany już w 1993 roku, więc spodziewałem się najgorszego, zwłaszcza że jak dotąd przeczytałem więcej złych komiksów Ennisa niż tych dobrych.

Ten cwany Irlandczyk zagrał mi jednak na nosie i napisał niewiarygodnie dobry komiks, tak wspaniale inny od większości pozycji ze świata DC. Zamiast ciągłej walki o ocalenie świata czy pełnych patosu pojedynków ludzi ze stali dostajemy prostą historię o umieraniu Johna Constantine’a na raka. Zamiast prawego herosa gotowego oddać życie za niewinnych, otrzymujemy prawdziwego anty-bohatera, człowieka który zarówno na początku historii, jak i przy jej końcu w pełni zasługuje na potępienie na wieczność w piekle.

Bez zbędnych słów – ten album to lektura obowiązkowa dla każdego fana komiksu. A dla mnie „Niebezpieczne nawyki” to jeden z faworytów do najlepszego scenariusza roku, mimo że od jego napisania minęło już kilkanaście lat. Bo to właśnie czas czyni komiks wyjątkowym.

Opublikowano:Hellblazer #01: Niebezpieczne nawyki

Hellblazer #01: Niebezpieczne nawyki

Scenariusz: Garth Ennis
Okładka: Glenn Fabry
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2008
Seria: Hellblazer
Tytuł oryginału: Dangerous Habits
Wydawca oryginału: DC Vertigo
Druk: kolor
Format: 170x260 mm
Stron: 160
Cena: 49 PLN
Wydawnictwo: Egmont
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Niebezpieczne Nawyki Niebezpieczne Nawyki Niebezpieczne Nawyki

Tagi

Hellblazer

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-