baner

Rzut Okiem

Nieśmiertelność na sprzedaż (Dallas Barr)

Maciej Kowalski
8/10
Nieśmiertelność na sprzedaż (Dallas Barr)
8/10
      Komiksowa wersja książki "Buying Time" to solidne czytadło na wiele długich zimowych wieczorów. Na prawie 340 stronach komiksu wraz z tytułowym Dallasem Barrem przemierzamy świat przyszłości, w którym za milion funtów można przedłużyć sobie życie o całe 10 lat.

     W przyszłości medycyna może czynić cuda. Jednak dotyczy to tylko tych, którzy mają sporo gotówki na koncie. Dzięki odnawianemu co 10 lat procesowi odmładzania mogą przeżywać piątą, szóstą, a nawet dziesiątą młodość. Patent na odmładzanie, a tym samym monopol w tej dziedzinie, ma jedna firma - Stileman Enterprises. Jednak taka ingerencja w prawa natury nie wszystkim się podoba i jest spore grono osób i instytucji, które pragną pokrzyżować plany bogatych staruszków. Fabuła prawie całego komiksu krąży zatem wokół powstrzymania tych „złych”, którzy z różnych powodów nie lubią Stileman Enterprises i jej założyciela. Głównym agentem Stilemana zostaje tytułowy Dallas, który liczy sobie ponad 130 lat i rozpaczliwie potrzebuje kasy na kolejną kurację. Polskie wydanie zbiorcze zawiera 7 tomów serii i muszą przyznać, że najciekawiej zaczyna się robić pod koniec, a ostatnie dwa tomy czyta się z zapartym tchem.

     Oprawa graficzna bardzo dobrze komponuje się z treścią komiksu. Marvano to doświadczony rysownik, który ma swój własny wypracowany styl. Można jedynie nieco żałować, że w ten styl wpisują się panie o mocno rubensowskich kształtach, tym bardziej, że nagość w tym komiksie jest na porządku dziennym. Jednak nie tylko erotyka przyciąga uwagę, ale także wiele graficznych smaczków, jak np. prawie pozbawione koloru wspomnienia z wojny wietnamskiej.

     "Dallas Barr" to już trzeci wydany w Polsce komiks duetu Haldeman (scenariusz) i Marvano (rysunki). Jest porównywalny jakościowo z "Wieczną wojną", i o wiele długości lepszy niż "Wieczna wolność". Miłośnikom klasycznych opowieści science fiction lektura ta na pewno dostarczy wielu miłych wrażeń.

Opublikowano:Dallas Barr: Nieśmiertelność na sprzedaż

Dallas Barr: Nieśmiertelność na sprzedaż

Scenariusz: Joe Haldeman
Rysunki: Marvano
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2007
Seria: Plansze Europy
Tytuł oryginału: Dallas Barr: Immortalite a vendre; Le choix de Maria; Premier Quartier; Nouvelle lune; Anna des mille jours; Sarabande; La derniere Valse
Rok wydania oryginału: 2005
Wydawca oryginału: Lombard
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Druk: kolor, kreda
Oprawa: twarda
Format: A4
Stron: 336
Cena: 150 zł
Wydawnictwo: Egmont
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Nieśmiertelność na sprzedaż (Dallas Barr) Nieśmiertelność na sprzedaż (Dallas Barr) Nieśmiertelność na sprzedaż (Dallas Barr)

Tagi

Dallas Barr

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

soplic -

Milion funtów, czy milion dolarów jaki to problem - dzisiaj i tak czytając trąci to myszką, byle kopacz dmuchanego balona zarabia rocznie więcej niż kosztuje cała ta nieśmiertelność;)

Dinky -

Następnym razem proszę przeczytać komiks (wiem, wiem ma aż 340 stron), a nie wymyślać niestworzone rzeczy w postaci miliona dolarów. W komiksie jest ewidentnie podane, że chodzi o milion funtów (już na szóstej stronie).

marcholt -

Rubensowskie kształty to są u Azpiri'ego, Marvano rysuje kobiety o bardzo naturalnych "krawędziach". Spotykanych na codzień. Ale żeby dostrzec taką subtelność trzeba być już chyba w wieku mocno postlicealnym. i nie wieszać na ścianie plakatów z "Witchblade". Tak myślę...