baner

Rzut Okiem

Jodo na Dzikim Zachodzie (Bouncer)

Maciej Kowalski
8/10
Jodo na Dzikim Zachodzie (Bouncer)
8/10
Boucq i Jodorowsky po całkiem udanym komiksie science fiction Księżycowa Gęba, tym razem zabrali się za tematykę westernową. I po raz kolejny udowadniają, że ich współpraca układa się bardzo dobrze.

Tytułowy Bouncer to jednoręki rewolwerowiec, który pracuje w barze jako wykidajło. Gdy pewnego dnia do owego baru przyjeżdża jego bratanek, którego nigdy nie widział na oczy, Bouncer wie już doskonale, że trudne dzieje jego rodziny nie dadzą o sobie zapomnieć nawet po kilkunastu latach.

"Bouncer" składa się tak naprawdę z dwóch części. Pierwsze dwa albumy oraz kolejne trzy wchodzące w skład polskiego wydania zbiorczego stanowią odrębne fabularnie historie, których łącznikiem jest główny bohater. Mamy tu wszystko, co powinno znaleźć się w dobrym westernie: osobistą zemstę na mordercach rodziny, gorączkę złota, napady na dyliżans i pociąg, walkę farmerów w obronie ich ziemi. Wszystkie wątki układają się w spójną historię, a westernowy klimat znakomicie budują ilustracje. Boucq udowadnia, że zna stylistykę westernu, wie jak powinny wyglądać dobre sceny z udziałem rewolwerowców i bijatyki w barze. Szkoda jedynie, że powiela pewne schematy czy typy postaci, które w filmie funkcjonują od kilkudziesięciu lat - np. zły właściciel ziemski musi być ubranym na biało grubasem z ciemną brodą i cygarem w ustach.

Gorąco polecam "Bouncera" przede wszystkim fanom westernu - czy to klasycznego z Johnem Waynem, czy też spaghetti z dorobku Sergio Leone.

Opublikowano:Bouncer

Bouncer

Scenariusz: Alexandro Jodorowsky
Rysunki: Francois Boucq
Kolor: Benedict Dimagmaliw, Nicolas Fructus
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2007
Seria: Bouncer, Plansze Europy
Tytuł oryginału: Bouncer: Un Diamant pour l'Au-dela; La Pitie des Bourreaux; La Justice des Serpents; La Vengeance du manchot; La Proie des Louves
Rok wydania oryginału: 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006
Wydawca oryginału: Humanoides Associes
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Druk: kolor, kreda
Oprawa: twarda, lakierowana
Format: A4
Stron: 288
Cena: 130 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-237-2936-5
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Jodo na Dzikim Zachodzie (Bouncer) Jodo na Dzikim Zachodzie (Bouncer) Jodo na Dzikim Zachodzie (Bouncer)

Tagi

Bouncer

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-